serwisy tvp

Oglądaj do 13.05.2019 r.

Filmy dokumentalne/ludzie

Leonardo da Vinci był geniuszem – naukowcem, malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem,...

WIĘCEJ
Leonardo da Vinci był geniuszem – naukowcem, malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, anatomem, wynalazcą, geologiem, rzeźbiarzem człowiekiem renesansu. To najnowsza, włoska produkcja dokumentalna na temat tego wybitnego człowieka. Poznamy wiele ciekawych faktów z jego życia, manuskrypty analizowane przez naukowców, informacje na temat rewolucyjnych odkryć i eksperymentów, których był autorem. Bogato ilustrowane grafiką komputerową i inscenizacjami, które przybliżą widzom postać Leonarda da Vinci przede wszystkim jako naukowca, wynalazcę i inżyniera. Gdy się urodził nie miał nazwiska, gdyż był nieślubnym synem notariusza i chłopki. Miał natomiast niespożytą ciekawość świata i niesamowitą kreatywność. Szeroko uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii.
Jako inżynier, Leonardo tworzył projekty wyprzedzające jego czas, opracowując koncepcje helikoptera, czołgu, wykorzystania podstaw tektoniki płyt, podwójnego kadłuba łodzi i wiele innych innowacji. Względnie mała liczba jego pomysłów została wcielona w życie za jego czasów. Niektóre z jego pomniejszych pomysłów, takie jak automatyczna nawijarka do szpul czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie, weszły do świata techniki bez większego rozgłosu. Doprowadził do znacznego wzrostu poziomu wiedzy o anatomii, budownictwie lądowym, hydrodynamice. Zaznaczył swoją obecność także w dziedzinie architektury, rzeźby, filozofii i pisarstwa, ale te zajęcia odgrywały mniejszą rolę w jego życiu. Do dziś przetrwało 7000 stron jego notatników z rysunkami, szkicami naukowymi i notatkami i niestety tylko 15 obrazów.


Kraj pochodzenia, rok produkcji: Włochy, 2017

Czas trwania: 53 minuty

Reżyseria: Mark Daniels

Tytuł oryginalny: Leonardo, the Man who saved science

Wideo