serwisy tvp

Oglądaj do 07.10.2021 r.

Filmy dokumentalne/historia

„Leninland” (2013)

Pełen absurdów, groteski i humoru film dokumentalny Askolda Kurowa ukazujący położone w...

WIĘCEJ
„Leninland” (2013)

Pełen absurdów, groteski i humoru film dokumentalny Askolda Kurowa ukazujący położone w Gorkach muzeum Lenina, którego pracownicy wciąż wierzą w komunizm i geniusz patrona. Obraz tego miejsca i dyskusji muzealników przeradza się w hiperbolę dzisiejszej Rosji, rozdartej między przeszłością a wciąż niezdefiniowaną przyszłością.

Opis filmu:
We wiosce Gorki, w miejscu śmierci Lenina, położonym 20 km od Moskwy, otwarto w 1987 roku ostatnie wielkie muzeum, poświęcone przywódcy komunizmu. Przez pierwsze trzy lata, czyli do upadku ZSRR, obiekt ten odwiedzało tygodniowo około 3000 gości, później liczba odwiedzających stopniowo malała, by w 2013 roku osiągnąć poziom 20 osób. Dzisiaj pracownicy muzeum, wśród nich Jewgienia i Natalia, zastanawiają się jak ożywić zapomniane przez wielu miejsce, którego puste korytarze przypominają czasy dawnej potęgi i ambicji.

Nauczycielka historii Natalia i pracownik naukowy Jewgienia w dalszym ciągu wierzą w komunizm i świetność Lenina, jednak podobnie, jak ich pozostali koledzy mają różne opnie i koncepcje dotyczące metod upamiętnienia jego dorobku i historycznej roli. Od czasu upadku ZSRR panuje w Rosji ogólna niepewność i liczne kontrowersje wokół wkładu Włodzimierza Iljicza w dobrobyt Europy Wschodniej oraz rozwój tego regionu.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Leninland” jest Askold Kurow, który ma w swoim dorobku takie produkcje jak „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, „Witamy w Czeczenii” oraz „Dzieci 404”.

Data premiery, kraj produkcji
Film dokumentalny „Leninland” miał swoją premierę 19 maja 2014 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle.

Czas trwania filmu
Film „Leninland” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Leninland”?
Cały film „Leninland” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy