serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

„Lecą żurawie” (1957)

Klasyka kina. Legendarny radziecki melodramat. Symbol politycznej odwilży po śmierci Józefa...

WIĘCEJ
„Lecą żurawie” (1957)

Klasyka kina. Legendarny radziecki melodramat. Symbol politycznej odwilży po śmierci Józefa Stalina i jednocześnie antywojenny manifest. Był to pierwszy radziecki film, który dostał Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. F ilm Michaiła Kałatozowa powstał na motywach Wiktora Rozowa.

Opis filmu
Wzruszająca historia miłości. Na drodze młodych do szczęścia staje II wojna światowa. Weronika i Borys bardzo się kochają. Chłopak zgłasza się na ochotnika na front. Ona pozostaje w bombardowanej Moskwie. Weronika nie ma żadnych wiadomości od ukochanego i bardzo cierpi. Gdy giną jej rodzice, czuje się rozpaczliwie samotna i bezbronna. Potrzebuje oparcia. Bierze ślub z dalekim kuzynem. Małżeństwo nie jest szczęśliwe, a Weronika nadal czeka na znak od Borysa…

Obsada filmu

W rolach głównych występują
Tatiana Samojłowa („Niewysłany list”, „Anna Karenina”) jako Weronika.
Aleksiej Batałow („Moskwa nie wierzy łzom”, „Żurbinowie”, „Dama z pieskiem”, „Dziewięć dni jednego roku”) jako Borys Borozdin

Kto jeszcze zagrał w filmie „Lecą żurawie”?

Wasilij Mierkurjew jako Fiodor Borozdin
Aleksandr Szworin jako Mark Borozdin
Swietłana Charitonowa jako Irina Borozdina
Konstantin Kadocznikow jako Wołodia
Walentin Zubkow jako Stiepan

Reżyseria
Reżyserem filmu „Lecą żurawie” jest Michaił Kałatozow (1903-1973) – radziecki reżyser pochodzenia gruzińskiego. W Gruzji zrealizował między innymi klasyczny film dokumentalny „Sól Swanecji” (1932). Największym jego osiągnięciem był film „Lecą żurawie”. Inne znane pozycje to: „Szalony lotnik” (1941), „Dygnitarz na tratwie” (1954), „Niewysłany list” (1960), „Czerwony namiot” (1969).

Scenariusz
Scenariusz filmu „Lecą żurawie” napisał Wiktor Rozow na podstawie swojej sztuki teatralnej.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Lecą żurawie” jest Siergiej Urusiewski (1908-1974) – radziecki operator. Największym jego osiągnięciem były zdjęcia do „Lecą żurawie”. Od tej pozycji współpracował z Kałatozowem przy jego następnych filmach. Był też autorem zdjęć do filmu G. Czuchraja „Czterdziesty pierwszy” (1956).

Kraj produkcji i data premiery
Film „Lecą żurawie” powstał w ZSRR, a premierę miał 12 października 1957 roku.

Nagrody:
Film „Lecą żurawie” dostał Złotą Palmę na MFF w Cannes. Tatiana Samojłowa dostała na tym festiwalu specjalne wyróżnienie.

Czas trwania filmu
Melodramat „Lecą żurawie” trwa 97 minut.

Tytuł oryginalny
„Letyat zhuravli”

Gdzie można oglądać film „Lecą żurawie”?
Cały film „Lecą żurawie” można oglądać online na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy