filmy fabularne/biograficzne

„Kurier” (2019)

Film Władysława Pasikowskiego („Psy”, „Psy 2”, „Jack Strong”, „Glina”) opowiadający o słynnym „Kurierze...

WIĘCEJ
„Kurier” (2019)

Film Władysława Pasikowskiego („Psy”, „Psy 2”, „Jack Strong”, „Glina”) opowiadający o słynnym „Kurierze z Warszawy”, czyli Janie Nowaku-Jeziorańskim. Fabuła skupia się na samotnej misji Nowaka-Jeziorańskiego, która miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie. „Naszym celem było opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych” – powiedział reżyser.

Opis filmu

Lata 1944 roku, kiedy ważą się losy wojny, Jan Nowak–Jeziorański (JNJ) zmierza ze swoją tajną misją z Londynu do Warszawy. Ma przekazać informacje w decydującej sprawie wsparcia Wielkiej Brytanii dla powstania w Warszawie. Od powodzenia tej misji zależą losy nie tylko milionów Polaków, ale też przyszłych pokoleń. Dowództwo AK przez ostatnie dwa tygodnie lipca rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu bitwy z Niemcami. Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego stoją przed wielką, decyzją. Oczekują, że informacje niesione przez Nowaka rozświetlą sprawę i pomogą im dokonać właściwego wyboru. Jednak kurier się spóźnia.

Misja JNJ zaczyna się w Londynie. Po rozmowie z premierem Churchillem, JNJ zdaje sobie sprawę, że zachodni alianci nie pomogą Polakom, gdy wybuchnie powstanie. Kurier otrzymuje przy tym sprzeczne rozkazy od premiera Mikołajczyka i Naczelnego Wodza gen. Sosnkowskiego. Mikołajczyk nalega, by jak najszybciej rozpocząć w Polsce otwartą walkę, podczas gdy Sosnkowski chce za wszelką cenę jej uniknąć. Mimowolnie uwikłany w polityczną grę, JNJ staje się ofiarą zwalczających się stron. Generał Tatar postanawia udaremnić powrót Nowaka do Warszawy. Jednak JNJ omija przeszkody i świeżo uruchomionym mostem powietrznym, poprzez bazę aliancką w Brindisi, ląduje w Polsce niedaleko Tarnowa. Nie wie jednak, że od tej chwili stanie się najbardziej poszukiwaną osobą w kraju. Jeszcze w Londynie JNJ poznaje piękną Doris. Pozornie przypadkowe spotkania są w rzeczywistości zaaranżowane przez niemiecki wywiad, a sama Doris jest wykwalifikowanym tajnym agentem.

Obsada filmu


W rolach głównych występują:

Philippe Tłokiński („Przepis na życie”, „Belfer”, „Volta”) jako, Jan Nowak-Jeziorański
Patrycja Volny („Pokot”, „Obywatel Jones”, „1983”) jako, Marysia
Julie Engelbrecht („Łowca czarownic”, „Wakacje Mikołajka”, „Fabryka zła”) jako, Doris

Kto jeszcze zagrał w filmie „Kurier”?

Grzegorz Małecki – generał Tadeusz Bór-Komorowski
Mirosław Baka – generał Tadeusz Pełczyński
Zbigniew Zamachowski – generał Antoni Chruściel „Monter”
Adam Woronowicz – Kazimierz Iranek-Osmecki
Tomasz Schuchardt – Kazimierz Wolski
Sławomir Orzechowski – Stanisław Mikołajczyk

Reżyseria

Władysław Pasikowski jest nazywany polskim Quentinem Tarantino. Jego debiutanckim, pełnometrażowym filmem był „Kroll” z 1991 roku, z Bogusławem Lindą, Olafem Lubaszenko oraz Cezarym Pazurą w rolach głównych. Obraz ten został nagrodzony m.in. Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą Indywidualną dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 1992 roku twórca wyreżyserował „Psy”, który okazał się jednym z jego najbardziej kasowych filmów. W 2012 roku na ekrany kin trafiło „Pokłosie”, z Maciejem Stuhrem i Ireneuszem Czopem w rolach głównych. W 2014 roku Pasikowski wyreżyserował „Jacka Stronga”, opartego na życiu pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. W roli tytułowej wystąpił Marcin Dorociński. Film zdobył Złote Lwy Gdańskie dla najlepszego reżysera. W tym samym roku twórca otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, a w 2015 roku Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Kurier” napisał Władysław Pasikowski we współpracy z Sylwią Wilkos.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Kurier” miał swoją premierę w Polsce w 2019 roku. Został wyprodukowany w Polsce.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Kurier” przygotowała Magdalena Górka. Jest autorką zdjęć do seriali „Glina” i „Glina 2”. Po jej wyjeździe do USA najlepiej znane produkcje filmowe z jej udziałem to „Joaquin Phoenix: jestem, jaki jestem” „Paranormal Activity 3”, „Jack Strong”.

Czas trwania filmu

Film „Kurier” trwa 108 minut.

Nagrody i nominacje

W 2020 roku film „Kurier” otrzymał 3 nominacje do Orłów: za najlepsze kostiumy, dźwięk i charakteryzację. W 2019 roku otrzymał nominację do Złotych Lwów podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Gdzie obejrzeć film „Kurier”?

Cały film „Kurier” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo