teatr telewizji/teatr dla dzieci i młodzieży

Współczesny spektakl dla młodzieży, którego scenariusz autorstwa Radosława Figury zainspirowała słynna baśń Hansa Christiana Andersena...

WIĘCEJ
Współczesny spektakl dla młodzieży, którego scenariusz autorstwa Radosława Figury zainspirowała słynna baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa śniegu”. Spektakl z 2001 roku w reżyserii Piotra Mularuka.


Głównymi bohaterami przedstawienia Mularuka są sympatyzujący ze sobą nastolatkowie Kay i Gerda. Pewnego dnia Kay zostaje ciężko pobity przez trzech wygolonych na łyso zbirów. Chłopiec zapada w śpiączkę. We śnie przenosi się do krainy tytułowej Królowej Chłodu, która koniecznie chce zatrzymać go przy sobie. W tym samym czasie w szpitalu toczy się walka o życie chłopca.Wstrząśnięta Gerda nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Zamyka się w sobie, opryskliwie odnosi się do babci. Ta, widząc cierpienie wnuczki, usiłuje jej pomóc. Zna bowiem doskonale metody działania Królowej. Wszak przed laty zabrała do krainy śmierci dziadka. Babcia, niegdyś malarka, długo nie mogła się pozbierać po stracie męża, zupełnie zarzuciła twórczość.Wróciła do życia dzięki Gerdzie. Teraz role się odwróciły. Babcia podsuwa dziewczynce baśń Andersena o królowej śniegu. To tam – według niej – trzeba szukać sposobu na uratowanie Kaya. Tymczasem chłopiec coraz gorzej czuje się w pałacu Królowej Chłodu. Chce wrócić do świata, lecz jest zbyt słaby. Czy Gerda zdoła mu pomóc?

W spektaklu wystąpiły m.in. Magdalena Cielecka i Danuta Stenka.


Autor: Radosław Figura

Reżyseria: Piotr Mularuk

Scenografia: Michał Hrisulidis

Kostiumy: Barbara Sikorska-Bouffał

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak


Czas: 37 min.


Premiera: 2001 r.

Wideo