serwisy tvp

teatr telewizji/teatr dla dzieci i młodzieży

Dwuczęściowe widowisko według słynnej książki Janusza Korczaka, jednej z nielicznych w dziejach literatury, które –...

WIĘCEJ
Dwuczęściowe widowisko według słynnej książki Janusza Korczaka, jednej z nielicznych w dziejach literatury, które – jak „Mały książę” , „Alicja w Krainie Czarów” czy „Kubuś Puchatek” – i dzieciom, i dorosłym odsłaniają wciąż nowe piętra znaczeń, przeznaczone dla czytelników w różnym wieku. Spektakl w reż. Filipa Zylbera z 1997 r.
Maciuś I, chłopczyk w królewskiej koronie, najlepiej ucieleśnia Korczakowski ideał Dziecka-Człowieka.
W spektaklu zagrali m.in. Jerzy Kamas (Doktor), Marcin Przybylski (Felek), Marek Walczewski(Prezes Rady Ministrów), Marek Barbasiewicz (Minister Sprawiedliwości), Tomasz Szymków (Minister Spraw Zagranicznych).
„Dziecko nie, że będzie, ale już jest człowiekiem” – pisał Stary Doktor, domagając się dla „niedorosłych ludzi” szacunku, suwerenności, sprawiedliwości, poważnego traktowania. Opowieść o Królu Maciusiu (Aleksander Ihnatowicz) – zarazem baśń, moralitet, metafora ludzkiego losu – odsłania okrutne mechanizmy władzy i trudnej sztuki twórczego odpowiedzialne go udziału jednostki w życiu gromady.
Wstąpiwszy na tron, Maciuś chce być władcą dobrym i sprawiedliwym. Razem ze swymi żołnierzami uczestniczy w wojnie, tak jak oni naraża swoje życie. Pragnie, aby wszyscy jego poddani byli szczęśliwi i zadowoleni, dlatego wraz z nastaniem pokoju zamierza wprowadzić głębokie reformy. Jest jednak tylko małym chłopcem, samotnym i zupełnie bezsilnym w kontaktach z dorosłymi. Na każdym kroku spotyka się z przejawami niechęci, niemożności lub przewrotności otaczających go dworskich urzędników. W świecie urządzonym przez dorosłych szczerość i prostota nie liczą się, król musi robić to, co każą mu inni.

Autor: Janusz Korczak
Adaptacja: Maria Ciuneslis
Reżyseria: Filip Zylber
scenografia: Magdalena Maciejewska
ostiumy: Magdalena Maciejewska
zdjęcia: Bogdan Stachurski
Dźwięk: Andrzej Bohdanowicz
Opracowanie muzyczne: Maria Broczkowska
Czas trwania: 2 x 30 min.

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy