teatr telewizji/klasyka światowa

Sztukę napisaną przez Sofoklesa prawie dwa i pół tysiąca lat temu, Arystoteles nazwał „najpiękniejszą tragedią”....

WIĘCEJ
Sztukę napisaną przez Sofoklesa prawie dwa i pół tysiąca lat temu, Arystoteles nazwał „najpiękniejszą tragedią”. Dramat zaliczany jest do arcydzieł literatury. Nad Edypem wisi klątwa, od której nie może się uwolnić, a jej piętno ciąży również na jego dzieciach. Tragedia ukazuje człowieka uciekającego przez całe życie przed przeznaczeniem. Edyp w końcu akceptuje przeznaczony mu los, bierze odpowiedzialność za popełnione zbrodnie i sam wymierza sobie karę i pokutę. Powtarzającym motywem spektaklu jest epidemia, które ogarnia całe miasto i niszczy szczęście Edypa oraz jego rodziny.
Problemy wielkości i upadku człowieka, jego wolności i ograniczeń, podjęte w „Królu Edypie”, są niezwykle aktualne w dzisiejszych czasach.
Realizacja Jacka Raginisa-Królikiewicza rozgrywa się w świecie, który zawiera w sobie elementy starożytności, teraźniejszości i przyszłości. Nowoczesne wnętrza łączą się z antyczną stylizacją. Spektakl zrealizowano w gmachu Orientarium w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi.
Istotną rolę w przedstawieniu odgrywa muzyka autorstwa młodego kompozytora Antoniego Wojnara. Część partii dialogowych została wyśpiewana lub wyrażona w formie melorecytacji.

Autor: Sofokles
Przekład: Robert R. Chodkowski
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz
Zdjęcia: Andrzej Musiał
Scenografia: Justyna Elminowska
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Charakteryzacja: Mira Wojtczak
Muzyka: Antoni Wojnar
Montaż: Szymon Sabarański
Obsada: Marek Nędza (Edyp), Agnieszka Wosińska (Jokasta), Mariusz Jakus (Kreon), Lech Łotocki (Tejrezjasz), Marcin Czarnik (Koryfeusz), Sławomir Sulej (Posłaniec), Mariusz Saniternik (Sługa), Chór Tebańczyków: Patryk Ignaczak, Mateusz Krautwurst, Kamil Bijoś, Kacper Andrzejewski, Tadeusz Seibert, Bartosz Deryło, Wojciech Kidoń (Bębniarz), Eliza Sondaj (Antygona), Marta Pacella (Ismena), Szymon Kukla (Eteokles), Sebastian Dela (Polinejkes), Marcin Włodarski (Lajos) oraz Zuzanna Cyran (Młoda Jokasta), Adam Sułek (Chłopiec), Michał Floriańczyk (Fotograf), Strażnicy Lajosa: Dawid Jędrzejczak, Jan Seweryn, Przyboczni Edypa: Szymon Kędzielawski, Vlad Kyryliuk, Dawid Frydkiewicz, Służki Jokasty: Klaudia Michalik, Iga Biaduń, Strażnicy: Michał Lachowski, Ernest Markiewicz, Antoni Mazanowski (Mały Edyp)
Czas trwania: 79 min.
Premiera: 2022.04.25

Wideo