filmy fabularne/dramaty

„Kongres” (2013)

Połączenie filmu aktorskiego i animacji. Inspiracją scenariusza był „Kongres futurologiczny” Stanisława...

WIĘCEJ
„Kongres” (2013)

Połączenie filmu aktorskiego i animacji. Inspiracją scenariusza był „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema, a film wyreżyserował Ari Folman, autor słynnego „Walca z Baszirem”. W obsadzie filmu znalazły się takie gwiazdy jak Robin Wright i Harvey Keitel.


Opis filmu:

W filmie pt. „Kongres” granice między fikcją a prawdziwym życiem są płynne. Robin Wright gra tu samą siebie – znaną aktorkę. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji. Niespodziewanie wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z zaskakującą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana” i dzięki temu zyska wieczną, filmową młodość. Od tej pory wszystkie nowe role zagra jej wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością. „Kongres” jest filmem nowatorskim i odważnym. Brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowało polskie Orange Studio.


Obsada filmu:

Główne role w filmie „Kongres” zagrali:
Robin Wright („House of Cards ”, „Forrest Gump”, „Dziewięć kobiet”, „List w butelce”, „Biały oleander”, „Idealne matki”, „Zemsta”) jako Robin
Harvey Keitel („Dym”, „Fortepian”, „Zły porucznik”, „Święty dym”, „Wściekłe psy”, „Pulp Fiction”, „Młodość”) jako Al,
Paul Giamatti („Bezdroża”, „Świat według Barneya”, „Szeregowiec Ryan”, „Truman Truman Show”) jako Dr Baker

Kto jeszcze wystąpił w filmie „Kongres”?
Jon Hamm jako Dylan Truliner (głos)
Danny Huston jako Jeff Green
Kodi Smit-McPhee jako Aaron Wright
Sami Gayle jako Sarah Wright

Reżyseria:
Film „Kongres” wyreżyserował Ari Folman. Był członkiem oddziałów otaczających obóz uchodźców podczas masakry w Sabra i Shatila. Wspomnienia z tego okresu stały się kanwą scenariusza jego głośnego animowanego filmu dokumentalnego pt. „Walc z Baszirem”. Film zdobył wiele nagród, w tym Złoty Glob oraz nominację do Oscara. Wcześniej Folman kręcił również filmy fabularne, takie jak „Made in Israel”, „Materia odpowiedzialna za miłość” czy „Klara cudotwórczyni”. W konkursie o Złotą Palmę w Cannes w 2021 r. wziął udział nowy film Fomana pt. „Where is Anne Frank?”.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Kongres” napisał Ari Folman. Inspiracją był „Kongres futurystyczny” Stanisława Lema.

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera filmu „Kongres” odbyła się 16 maja 2013 roku na MFF w Cannes. Film jest koprodukcją – Belgia, Francja, Polska, Niemcy, Luksemburg i Izrael.

Tytuł angielski
„The Congress”

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Kongres” jest Michał Englert („Twarz”, „Ślepnąc od świateł”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „W imię….”, „Body/Ciało”).

Czas trwania filmu:
Film „Kongres” trwa 122 minut.

Gdzie obejrzeć film „Kongres”?
Cały film „Kongres” online oglądaj na vod.tvp.pl.

Wideo