serwisy tvp

Komu milczy dzwon

Filmy dokumentalne/historia

Naprzeciwko gmachu białoruskiego KGB znajduje się znany w Mińsku sklep, potocznie nazywany Pod zegarem. Nazwano...

WIĘCEJ
Naprzeciwko gmachu białoruskiego KGB znajduje się znany w Mińsku sklep, potocznie nazywany Pod zegarem. Nazwano go tak, ponieważ w tym budynku znajduje się wieża z zegarem. Zegar uznawany jest za najstarszy w mieście ma około 150 lat. Wywieziono go z Królewca po wojnie. Zegar jest widoczny dla wszystkich, ale mało kto wie, ze na dachu wieży zegarowej znajduje się dzwon. Dawniej on był podłączony do zegara i wybijał czas.
Przy czym to nie jest mały dzwon zegarowy, ale wielki cerkiewny dzwon o mocnym i niskim głosie. Wiadomo, że dzwon odłączyli kilka lat po wzniesieniu domu z zegarem w latach 50 - tych XX w. Ale to nie jest jedyna przyczyna. Chodzi o to, że dzwon został odlany w 1929 r. ku pamięci żołnierzy Mińskiego pułku piechoty.
Pułk strzelców mińskich, inaczej 86 pułk piechoty zorganizowano w 1918 r. Wtedy, po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej, teren Mińska miał znaleźć się w Rosji, gdzie władzę objęli bolszewicy. Wsparcie przy organizacji pułku udzielił polski rząd.
Pułk wyróżnił się w walkach z bolszewikami z jego pomocą miasta Wołkowysk, Słonim, Baranowicze, Słuck, Stare Drogi, Głusk i wreszcie Mińsk oczyszczono z bolszewików.
Zachodnia Białoruś pozostała za Polską, a Miński pułk przemianowano na 86 pułk piechoty i jego garnizon znalazł się w Maładzieczna, gdzie znajdował się sztab i wieś Krasnoje, położona w 16 km od Molodeczna w stronę Mińska. Krasnoje i ówczesną granicę z ZSRR dzieliło 17 km koleją.

Polska 2008, 27 min.

Wideo