programy/rozrywka

„Koło fortuny” (1992-1998, 2007-2009, od 2017)
Jest to polski teleturniej emitowany na antenie TVP2, oparty...

WIĘCEJ
„Koło fortuny” (1992-1998, 2007-2009, od 2017)
Jest to polski teleturniej emitowany na antenie TVP2, oparty na amerykańskim formacie „Wheel of Fortune”. Pierwszym prowadzącym był Wojciech Pijanowski. Później przewinęli się m.in. Stanisław Mikulski, Jerzy Bończak i Krzysztof Tyniec. Po wznowieniu teleturnieju w 2017 roku prowadzącymi byli Rafał Brzozowski i Izabella Krzan, a od 2019 roku – Norbi i Izabella Krzan.

Opis programu
Teleturniej gwarantuje wielkie emocje, cenne nagrody i dobrą zabawę. Współczesna scenografia, formuła wzbogacona o akcenty muzyczne w wykonaniu obecnego w studio bandu składa się na nowoczesne, dynamiczne show łączące elementy rywalizacji i dobrej rozrywki. W programie bierze udział trzech zawodników. Uczestnicy kręcą kołem, a następnie odgadują hasła typując spółgłoskę za określoną sumę pieniędzy znajdującą się na kole. Jeśli zawodnik wytypuje prawidłowo, to może za zgromadzone przez siebie pieniądze kupić samogłoskę. Zawodnik, który jako pierwszy ułoży hasło w rundzie, zatrzymuje wygraną i z najwyższą kwotą pieniędzy na koncie wchodzi do finału, w którym może wygrać wysoką nagrodę pieniężną.

Obecnie główna wygrana w teleturnieju wynosi 100 tysięcy złotych. Prowadzącymi są Norbi i Izabella Krzan, a w studiu oprawę muzyczną zapewnia RBand.

Reżyseria
Za reżyserię programu odpowiada Tomasz Motyl.

Data premiery i kraj produkcji
Premierowy polski odcinek został wyemitowany na antenie TVP2 2 października 1992 roku. Od 1975 roku teleturniej jest nieprzerwanie emitowany w USA.

Czas trwania
Odcinek programu trwa 30 minut. W Polsce wyemitowano ponad 1000 odcinków.

Gdzie obejrzeć program „Koło fortuny”?
Cały program „Koło fortuny” online oglądaj w vod.tvp.pl.