serwisy tvp

Kochankowie z lasu

Filmy dokumentalne/historia

Dokument w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego opowiada o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach...

WIĘCEJ
Dokument w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego opowiada o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennych. Mimo, że działania wojenne z niemieckim okupantem dawno ustały, to w kraju nie można było marzyć o wolności. Niemiecki Nazizm został zastąpiony komunizmem, co bezpośrednio przyczyniło się do powstania kolejnej konspiracji tym razem podziemia antykomunistycznego. Tysiące żołnierzy AK, NSZ oraz WiN ciągle ukrywało się w lasach. Nie inaczej było na Północnym Mazowszu, gdzie zbrojny opór trwał aż do 1954 roku. Właśnie tam rozgrywa się główna akcja Kochanków z lasu. Osią filmu jest historia miłosna pary partyzanckiej z legendarnego oddziału z 11 Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu. Elżbieta Kozanecka ps. Basia, licealistka płockiej Jagielonki oraz jej ukochany Ludomir Peczyński ps. Władek partyzant NSZ, poznali się w czasie drugiej konspiracji. Po aresztowaniu rodziny Basia musiała szukać schronienia w oddziale partyzanckim. Tam poznała Władka. W oddziale spędzili razem prawie rok. W lutym 1949 roku we wsi Gałki k. Wyszogrodu UB oraz KBW zorganizowało potężną obławę. Basia i Władek oraz ich kolega Janek zginęli w walce.
Reszta oddziału została schwytana i zawieziona do warszawskiego więzienia na Mokotowie.
Dowódca oddziału Wiktor Stryjewski Cacko dostał 38 karę śmierci i jak tysiące polskich bohaterów został zamordowany i pochowany w bezimiennych grobach. Do dnia dzisiejszego większość partyzantów z oddziału Słonego, Cacka Łupaszki i innych nie ma swojego grobu.
Film jest okazją do opowiedzenia losów pokolenia, któremu przyszło dojrzewać w okresie stalinowskim. Romantyczna historia Basi i Władka jest pretekstem do pokazania innych miłosnych historii z tamtego okresu. Widzimy m.in. legendarną łączniczkę z oddziału V Brygady wileńskiej AK Lidię Lwow - Eberle, kobietę życia mjr Łupaszki czy też historie Amerykanki Romualdy Przybyszewskiej obywatelki USA. W filmie zobaczymy i wsłuchamy się w pasjonujące relacje uczestniczki obławy w Gałkach Janiny Samoraj ps. Celinka oraz świadków historii. W filmie są również wypowiedzi dr. Jacka Pawłowicza z warszawskiego oddziału IPN, który zaprowadzi nas na miejsce zbrodni oraz opowie jak od lat stara się odkryć tajemnice pochówku Basi i Władka

Wideo