serwisy tvp

Oglądaj do 27.05.2021 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Tureckie opery mydlane cieszą się olbrzymią popularnością nie tylko w Turcji, lecz również na Bliskim...

WIĘCEJ
Tureckie opery mydlane cieszą się olbrzymią popularnością nie tylko w Turcji, lecz również na Bliskim Wschodzie, w Północnej Afryce, na Bałkanach i w Azji. Miliony widzów z zaciekawieniem śledzą losy bohaterów seriali, takich jak Noor, Fatmagul, Suleiman, Thousand and One Nights czy Life Goes On.

Tureckie miasta, w których rozgrywają się losy bohaterów tych seriali przeżywają dziś oblężenie turystów, a rodzice nazywają dzieci imionami głównych bohaterów. W filmie pojawiają się gwiazdy seriali, jak również ich reżyserzy i scenarzyści, a także komentarze socjologów i psychologów, analizujących to zjawisko. Mamy również szansę poznać zagorzałych fanów, głównie kobiety, mieszkające w Abu Dhabi, Kairze, Atenach, Mostarze, Sofii i Stambule.

Seriale tureckie pokazują alternatywną wizję świata, w którym kobiety traktowane są z szacunkiem i miłością. Dają też nadzieję, że prawdziwa i romantyczna miłość jest możliwa i nie zna religijnych i kulturowych podziałów. Wprowadzają w łagodny sposób muzułmańskie kobiety w ideologię gender, uświadamiając im, że nie są one wcale zdane wyłącznie na siebie i w każdej chwili mogą przerwać milczenie i wziąć los we własne ręce.
Tureckie seriale nie tylko podbijają więc serca milionów widzów na całym świecie, lecz wspierają również w krajach muzułmańskich debatę na temat praw kobiet, przełamując kulturalne i religijne granice, stając się dla wielu rodzajem ucieczki od ponurej społecznej rzeczywistości.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Grecja, 2013

Czas trwania: 57 min.

Reżyseria: Nina Maria Paschalidou

Tytuł oryginalny: Kismet

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy