serwisy tvp

filmy fabularne/krótkometrażowe

Etiuda dokumentalna nakręcona na trzecim roku studiów. Punktem wyjścia była autentyczna wizyta w Polsce, w...

WIĘCEJ
Etiuda dokumentalna nakręcona na trzecim roku studiów. Punktem wyjścia była autentyczna wizyta w Polsce, w kwietniu 1966 roku, amerykańskiego gwiazdora Kirka Douglasa, którego prezydent Johnson wysłał do Europy Wschodniej z misją dobrej woli. Organizatorem jego spotkania ze studentami łódzkiej szkoły filmowej był dziekan Jerzy Bossak, który ogromnie lubił Marka Piwowskiego i zaproponował mu nakręcenie reportażu z tej wizyty.

Piwowski wciągnął do współpracy swojego kolegę z roku, Feriduna Erola, który przygotowywał akurat musical westernowy dla łódzkiego Teatru 7.15 i zaproponował wybudowanie westernowych dekoracji, co wykonali razem przez jedną noc, włącznie z saloonem i wypożyczeniem koni oraz przygotowaniem szkolnej orkiestry do westernowego występu. W efekcie spotkanie z aktorem przekształciło się we wspólną zabawę, w której wzięła udział cała szkoła filmowa.

Film nie wszedł do normalnego rozpowszechniania, ale krążył w obiegu festiwalowym, zdobył m.in. nagrodę za najlepszy dokument na Festiwalu Etiud Studenckich w Amsterdamie w 1967 roku.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1966

Czas trwania: 9 minut

Reżyseria: Feridun Erol, Marek Piwowski

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy