serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Mająca prawie 130 lat taśma od czasu rewolucji cyfrowej powoli przechodzi do historii. Czy taśma...

WIĘCEJ
Mająca prawie 130 lat taśma od czasu rewolucji cyfrowej powoli przechodzi do historii. Czy taśma w dobie zmieniającej się bezustannie technologii jest skazana na śmierć? Czy pozostanie tylko fetyszem wykorzystywanym przez przywiązanych do tej technologii tradycjonalistów oraz poszukujących artystów wizualnych? Czy nowy wspaniały świat, który nadszedł z epoką cyfrową, skazuje ją na ciemny wiek, w którym nie mamy pewności, czy przechowywane w ten sposób dzieła i dane przetrwają?

Wypowiedzi filmowców (na czele z Martinem Scorsese i Christopherem Nolanem), artystek wizualnych, archiwistów, historyków kina, specjalistów od przechowywania i zarządzania danymi cyfrowymi, ale także filozofów i badaczy nowoczesności, tworzą fascynujący obraz bardzo dynamicznych zmian, jakie od kilkunastu lat intensywnie rewolucjonizują nie tylko film ale także sposób zarządzania wiedzą i danymi audiowizualnymi.

Film zabiera widza w podróż zarówno w przeszłość jak i przyszłość, czyli nieznaną podróż pełną nieoczywistych i fascynujących obserwacji, o których rzadko kiedy myślimy, rejestrując film na swoim telefonie komórkowym lub przeglądając pożółkłe taśmy z nagraniami z wakacji sprzed lat.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Austria, Norwegia, USA, 2016

Czas trwania: 126 minut

Reżyseria: Michael Palm

Tytuł oryginalny: Cinema Futures

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy