Filmy dokumentalne/polityka

„Kim Dzong Un – ostatni czerwony książę” (2015)

Dokument w reżyserii Anthony’ego Dufoura jest próbą zaprezentowania...

WIĘCEJ
„Kim Dzong Un – ostatni czerwony książę” (2015)

Dokument w reżyserii Anthony’ego Dufoura jest próbą zaprezentowania dotychczasowej biografii obecnego dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una. Przywódca ten znany jest dla świata przede wszystkim z czasem szokujących, ale zazwyczaj skrajnie absurdalnych materiałów, które zostały przygotowane przez państwową propagandę.

Opis filmu:
Kim Dzong Un nie udziela wywiadów. Z tej przyczyny spróbujemy odmalować jego portret, rozmawiając z osobami, które go poznały. Naszą podróż rozpoczynamy w stolicy Szwajcarii. Osiadła tu jedna z najważniejszych społeczności północnokoreańskich zagranicą. W 1992 roku ambasada Korei Północnej w Bernie wystąpiła o wizy – wśród ubiegających się o nie znalazły się dzieci Kim Dzong Ila, w tym także młodziutki Kim Dzong Un. To właśnie w Szwajcarii obecny północnokoreański dyktator pobierał nauki.

W dalszej części filmu przenosimy się do Pjongjangu. Na zdjęciach północnokoreańskiej propagandy Kim Dzong Un zawsze jest zadowolony i uśmiechnięty. Z radością odkrywa cudowny kraj, który zbudowali dla niego rodzice. On także dodaje swoją cegiełkę. Kreśli plany nowej dzielnicy stolicy swojego państwa i mianuje na stanowiska nowe instruktorki pływania. Próbuje ciasteczek, które niebawem trafią do sklepów, i kontroluje rozwój kurczaków w państwowej fermie hodowlanej. Udziela nawet instrukcji w salonie fryzjerskim. Kim tak naprawdę jest Kim? Tego spróbują dowiedzieć się autorzy dokumentu, odkrywając choć niektóre z jego sekretów.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Kim Dzong Un – ostatni czerwony książę” jest Anthony Dufour, który ma na swoim koncie także dokument „Ostatnie dni dyktatora: zakazana biografia Kim Dzong Ila”.

Data premiery, kraj produkcji
Francuski film dokumentalny ukazujący biografię Kim Dzong Una miał swoją premierę w 2015 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu dokumentalnego są reżyser Anthony Dufour oraz Mathias Lavergne.

Tytuł oryginalny
„Kim Jong-Un: The Unauthorized Biography”

Czas trwania filmu
Film „Kim Dzong Un – ostatni czerwony książę” trwa 53 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Kim Dzong Un – ostatni czerwony książę”?
Cały film „Kim Dzong Un – ostatni czerwony książę” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo