filmy fabularne/obyczajowe

Każdy ma swoje lato (2020)

Polski komediodramat opowiadający o wakacyjnym, pierwszym zakochaniu, młodzieńczej wolności,...

WIĘCEJ
Każdy ma swoje lato (2020)

Polski komediodramat opowiadający o wakacyjnym, pierwszym zakochaniu, młodzieńczej wolności, ale także skrywanych rodzinnych tajemnicach. Reżyser Tomasz Jurkiewicz umieścił akcję filmu „Każdy ma swoje lato” w Trzebini, miasteczku, którym się wychował, bo jak sam mówi: „pierwszy film trzeba nakręcić o środowisku, które najlepiej się zna”.

Opis filmu

Do małego miasteczka niedaleko Krakowa przyjeżdża Agata, która w ramach wakacyjnej pracy pomaga gotować na oazowym obozie. Zbuntowana dziewczyna wyróżnia się na tle konserwatywnej społeczności miasteczka, zwraca też uwagę 17-Mirka, który się w niej zakochuje. Chłopak mieszka z matką i cierpiącym na demencję dziadkiem, który widzi w Agacie swoją młodzieńczą miłość. W tym skrywa się jednak pewna rodzinna tajemnica.

Obsada filmu

W głównych rolach występują:

Nicolas Przygoda („Wilkołak”, „Plac zabaw”, „Atak paniki”) jako Mirek
Anita Poddębniak („Miast 44”, „Chce się żyć”, „Mała Moskwa”) jako Stanisława, mama Mirka
Maciej Grzybowski jako Ksawery, dziadek Mirka
Sandra Drzymalska („Stulecie Winnych”, „Ostatni Komers”) jako Agata

Kto jeszcze zagrał w filmie „Każdy ma swoje lato”?
Tadeusz Łomnicki jako Arek
Alina Chechelska jako Becia

Reżyseria

Polski film „Każdy ma swoje lato” wyreżyserował Tomasz Jurkiewicz, absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie oraz Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Ukończył kurs fabularny Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Na swoim koncie ma wiele filmów krótkometrażowych i dokumentalnych („Dni przemiany, „Z pogranicza cudu”), które zdobyły ponad sto nagród na polskich oraz międzynarodowych festiwalach. „Każdy ma swoje lato” to jego pełnometrażowy fabularny debiut.

Scenariusz

Scenariusz do komediodramatu „Każdy ma swoje lato” Tomasz Jurkiewicz napisał wraz z Piotrem Januszem.

Zdjęcia

Autorką zdjęć do produkcji „Każdy ma swoje lato” jest Weronika Bilska, operatorka takich filmów, jak: „Kamper”, Córka trenera”, „Proste rzeczy”, spektaklu Teatru Telewizji „Clarissima” i serialu TVP „O mnie się nie martw”.

Data premiery i kraj produkcji

Polski film „Każdy ma swoje lato” miał swoją premierę 8 grudnia 2020 roku na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w kinach od 12 marca 2021 roku.

Nagrody i wyróżnienia

Grająca w filmie „Każdy ma swoje lato” rolę Agaty − Sandra Drzymalska otrzymała Wyróżnienie w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film otrzymał też trzy nagrody (im. Stanisława Różewicza za reżyserię, zdjęcia i muzykę) na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Czas trwania filmu

Film „Każdy ma swoje lato” trwa 77 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Każdy ma swoje lato”?

Film „Każdy ma swoje lato” będzie można oglądać na vod.tvp.pl