serwisy tvp

Katyń - 70 lat później

Filmy dokumentalne/historia

W swoim filmie nie będziemy mogli przedstawić szczegółów siedemdziesięcioletniej historii sprawy katyńskiej. Chociaż nie można...

WIĘCEJ
W swoim filmie nie będziemy mogli przedstawić szczegółów siedemdziesięcioletniej historii sprawy katyńskiej. Chociaż nie można nie opowiedzieć maksymalnie szczegółowo, na ile to możliwe w ramach udzielonego nam czasu, o straszliwym kłamstwie na szczytach władzy Związku Radzieckiego, który już dawno potępił stalinizm, jak również w kręgach rządowych obecnej demokratycznej Rosji. Jednocześnie w centrum naszej uwagi nie będą same rozstrzelania polskich oficerów i osób cywilnych. O tym już dużo wiemy, więc same akty zagłady sprzed siedemdziesięciu lat dzisiaj nikogo nie zdziwią. Dla obecnego pokolenia budowniczych kapitalizmu jest to pradawna historia, o której nie ma czasu myśleć, gdy głowa jest zaprzątnięta niezliczoną ilością seriali.


Postaramy się spojrzeć na całą sprawę od innej strony, zadać sobie inne pytania. Czy naprawdę wyrzekliśmy się swojej nie tylko haniebnej, lecz także krwawej przeszłości? Dlaczego w takim razie w Rosji nagle objęto tajemnicą dużą część dokumentów katyńskich? Czy stały się dla nas historią te wydarzenia, które można by już pokrótce opisać w podręczniki historii?

Wideo