serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Film o słynnym polskim emisariuszu Janie Karskim autorstwa Sławomira Grünberga, zdobywcy prestiżowej nagrody Emmy, reżysera...

WIĘCEJ
Film o słynnym polskim emisariuszu Janie Karskim autorstwa Sławomira Grünberga, zdobywcy prestiżowej nagrody Emmy, reżysera i autora zdjęć do filmów dokumentalnych nominowanych do Oscara i Emmy.

"Karski i władcy ludzkości" składa się z trzech warstw: nakręconych przez reżysera wywiadów, materiałów archiwalnych oraz fabularyzowanych scen zrealizowanych techniką animacji.

Filmy archiwalne i fotografie zostały skrupulatnie wybrane spośród licznych źródeł historycznych, dotyczących II wojny światowej oraz z Archiwum Jana Karskiego (The Karski Papers), które znajdują się w Instytucie Hoovera (Uniwersytet Stanforda).

Wśród materiałów archiwalnych w filmie pokazane są nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez Thomasa Wooda, autora książki: "Karski: How One Man Tried to Stop the Holocaust".

Podstawową narrację stanowi głos Jana Karskiego z zachowanych na taśmie filmowej oraz taśmie wideo rozmów i wywiadów. Poza tym została wykorzystana konwencja "narratora zbiorowego", a składają się na nią tzw. off - y osób, które blisko znały Karskiego lub z nim współpracowały.

Wideo