serwisy tvp

seriale/archiwalne

Oszałamiająca kariera towarzyska i polityczna bezrobotnego urzędnika pocztowego w realiach międzywojennej Warszawy. Znakomity Roman Wilhelmi...

WIĘCEJ
Oszałamiająca kariera towarzyska i polityczna bezrobotnego urzędnika pocztowego w realiach międzywojennej Warszawy. Znakomity Roman Wilhelmi w roli cwanego prostaka Dyzmy plus plejada gwiazd: Grażyna Barszczewska, Izabela Trojanowska, Bronisław Pawlik i inni.

Serial „Kariera Nikodema Dyzmy” powstał na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem. Powieść została napisana w 1931 r. jako akt zemsty na ówczesnych sanacyjnych władzach. Dołęga-Mostowicz jako dziennikarz publikował artykuły krytycznie oceniające Piłsudskiego i sanację. Mimo ostrzeżeń nie zaprzestał krytyki – i w końcu został pobity przez żołnierzy. Jego zemstą była książka w zamyśle kompromitująca sfery rządzące, w której nieokrzesany prostak dochodzi do najwyższych państwowych zaszczytów.

Na podstawie powieści zrealizowano w 1956 r. film z Adolfem Dymszą w roli głównej. W 1980 r. powstał serial z Romanem Wilhelmim. Rola Dyzmy uważana jest za jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć.


Serial obyczajowy, 7 odc., Polska 1980

Reżyseria: Jan Rybkowski, Marek Nowicki

Scenariusz: Marek Nowicki, Jan Rybkowski na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Wystąpili: Roman Wilhelmi, Elżbieta Barszczewska, Bronisław Pawlik, Leonard Pietraszak, Tadeusz Pluciński, Ewa Szykulska, Izabela Trojanowska i inni

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy