filmy fabularne/dramaty

„Karbala” (2015)
Film Krzysztofa Łukaszewicza przywracający pamięć o najnowszych polskich bohaterach, których zwycięstwo w obronie...

WIĘCEJ
„Karbala” (2015)
Film Krzysztofa Łukaszewicza przywracający pamięć o najnowszych polskich bohaterach, których zwycięstwo w obronie City Hall przez długi czas owiane było tajemnicą. Obraz ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Pokazuje także, że wojna to nie tylko walka z wrogiem, ale przede wszystkim z własnym strachem.

Opis filmu:

Jest środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku miasta Karbala w Iraku przybywają pielgrzymi celebrujący muzułmańskie święto Aszura. Niespodziewanie dochodzi tam do zamachów, poprzedzających atak na strategiczny City Hall, będący siedzibą lokalnych władz i policji. Ze wściekłymi atakami bojówek Al-Kaidy i As-Sadry musi mierzyć się osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, zaopatrzonych w zapasy żywności i broni jedynie na 24 godziny walk. Niestety szybko tracą oni kontakt z bazą i nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie.

Dochodzi więc do jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej. Stając oko w oko ze śmiercią, polscy żołnierze przeżywają 4 dni piekła. Bohaterska postawa, upór i wola walki sprawiają, że polsko-bułgarska formacja dowodzona przez kapitana Kalickiego (Bartłomiej Topa) nie tylko wygrywa bitwę, ale wychodzi z niej bez straty jednego żołnierza.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Bartłomiej Topa („Sługi boże”, „Drogówka”, „Wesele”, „Dom zły”) jako kapitan Kalicki
Michał Żurawski („Miasto 44”, „W ciemności”, „Czas honoru”, „PitBull” ) jako sierżant Waszczuk „Starszy”
Leszek Lichota („Lincz”, „Boże Ciało”, „Świadek koronny”, „Generał Nil”) jako kapral Maleńczuk

Kto jeszcze zagrał w filmie „Karbala”?
Christo Szopow – Getow
Antoni Królikowski – sanitariusz
Tomasz Schuchardt – porucznik Sobański
Zbigniew Stryj – generał Dąbek
Atheer Adel – Farid
Aleksandyr Nikołow – Sirakow
Piotr Żurawski – Waszczuk „Młody”
Piotr Głowacki – Galica
Krzysztof Dracz – oficer prokuratury Antczak

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza do filmu „Karbala” jest Krzysztof Łukaszewicz, znany także z takich produkcji jak „Lincz” i „Generał Nil”.

Data premiery, kraj produkcji
Film „Karbala” jest koprodukcją polsko-bułgarską, której premiera miała miejsce 8 września 2015 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Arkadiusz Tomiak, będący jednym z najbardziej utalentowanych polskich operatorów filmowych młodego pokolenia. Za filmy „Karbala” i „Obława” Tomiak otrzymał nagrody Polskiej Akademii Filmowej.

Czas trwania filmu
Film „Karbala” trwa 115 minut.

Nagrody i nominacje
Obraz Krzysztofa Łukaszewicza nominowany był w głównych kategoriach m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Camerimage i Netia Off Camera, zdobył także nagrodę Polskiej Akademii Filmowej za najlepsze zdjęcia.

Gdzie obejrzeć film „Karbala”?
Cały film „Karbala” online oglądaj na vod.tvp.pl

Wideo