filmy fabularne/dramaty

Kamerdyner (2018)

Nakręcona z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opowieść o splątanych losach...

WIĘCEJ
Kamerdyner (2018)

Nakręcona z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opowieść o splątanych losach Polaków, Kaszubów i Niemców na tle tragicznych wydarzeń pierwszej połowy minionego stulecia. Film w reżyserii Filipa Bajona otrzymał Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni.

Opis filmu:

Akcja filmu rozgrywa się w na Kaszubach w pierwszej połowie XX wieku. W roku 1900 Gerda von Krauss (Anna Radwan) – pochodząca z majętnego pruskiego rodu arystokratka – przygarnia osierocone niemowlę – Mateusza Krolla (Sebastian Fabijański). Chłopiec dorasta w pałacu von Kraussów w okolicy Pucka wraz z dziećmi arystokratów – Maritą (Marianna Zydek) i Kurtem (Marcel Sabat). Dziewczynka darzy Mateusza miłością, zaś jej brat spogląda na niego z niechęcią.

Po zakończeniu I wojny światowej kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który jest ojcem chrzestnym Mateusza, walczy podczas konferencji pokojowej w Paryżu o przyłączenie Kaszub do II Rzeczypospolitej. Traktat wersalski, który zagwarantował Polsce niepodległość, sprawia jednak, że ród von Kraussów traci wpływy oraz większość majątku. Pomiędzy Kaszubami i Niemcami, którzy od wieków żyli obok siebie, zaczyna kiełkować nienawiść. W powietrzu czuć nadciągającą tragedię.

Niedługo potem wybucha II wojna światowa. Tragicznym finałem społecznych napięć na Kaszubach jest brutalny mord popełniony przez Niemców w lasach pod Piaśnicą. W 1945 roku na te tereny wkracza zbrodnicza Armia Czerwona.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Sebastian Fabijański („Belfer”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Miasto 44”) jako Mateusz Kroll
Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Dwie korony”, „Kurier”) jako hrabia Hermann von Krauss
Anna Radwan („Katyń”, „W imieniu diabła”) jako Gerda von Krauss
Janusz Gajos („Żółty szalik”, „Zemsta”, „Ekipa”, „Układ zamknięty”) jako Bazyli Miotke

Kto jeszcze zagrał w filmie „Kamerdyner”?
Borys Szyc – Fryderyk von Krauss, brat Hermanna
Kamilla Baar-Kochańska – Angela von Krauss, żona Fryderyka
Marcel Sabat – Kurt von Krauss, syn Gerdy i Hermanna
Sławomir Orzechowski – kamerdyner Franz Necel

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Kamerdyner” jest polski prozaik i scenarzysta Filip Bajon – autor takich produkcji jak „Przedwiośnie” (2000), „Śluby panieńskie” (2010) i „Panie Dulskie” (2015).

Scenariusz:
Za scenariusz do filmu „Kamerdyner” odpowiedzialni są Mirosław Piepka, Marek Klat i Michał Pruski.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Kamerdyner” miał swoją premierę 17 września 2018 podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Do kin produkcja ta trafiła cztery dni później.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Kamerdyner” jest Łukasz Gutt.

Czas trwania filmu:
Film „Kamerdyner” trwa 150 minut.

Nagrody i nominacje:
Film otrzymał Srebrne Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018 roku. Za główną rolę męską nagrodzono tam także Adama Woronowicza. Wyróżnieni zostali również Ewa Drobiec i Mira Wojtczak (za najlepszą charakteryzację) oraz Antoni Łazarkiewicz (za ścieżkę dźwiękową).

Gdzie obejrzeć film „Kamerdyner”?
Cały film „Kamerdyner” online OGLĄDAJ (za darmo) w vod.tvp.pl

Wideo