serwisy tvp

Filmy dokumentalne/ludzie

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie...

WIĘCEJ
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć.

Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry.

Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2014
Czas trwania: 73 minut
Reżyseria: Paweł Wysoczański

Nagrody: Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Grand Prix konkursu filmowego Wielka Drewniana Góra

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy