Filmy dokumentalne/ludzie

Jurek (2014)

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy...

WIĘCEJ
Jurek (2014)

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć.

Opis filmu:

Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry.

Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Paweł Wysoczański.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Jurek” stworzył reżyser Paweł Wysoczański.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Jurek” miał swoją premierę 8 października 2014 roku w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Jurek” trwa 73 minuty.

Nagrody i nominacje
Film „Jurek” zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Grand Prix konkursu filmowego Wielka Drewniana Góra.

Gdzie obejrzeć film „Jurek”?
Cały film online „Jurek” oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo