Oglądaj do 10.10.2022 r.

filmy fabularne/dramaty

„Julieta” (2016)

Hiszpański dramat wyreżyserowany przez Pedro Almodovara („Wszystko o mojej matce”, „Ból i...

WIĘCEJ
„Julieta” (2016)

Hiszpański dramat wyreżyserowany przez Pedro Almodovara („Wszystko o mojej matce”, „Ból i blask”, „Volver”, „Porozmawiaj z nią”). Pisząc scenariusz filmowiec inspirował się opowiadaniami noblistki Alice Munro. Film, wycyzelowany wizualnie, to opowieść o kobiecie, która stara się odbudować swoje życie po latach wypierania z pamięci bolesnych wydarzeń z przeszłości.

Opis filmu „Julieta”:
Świat kobiet, sekretów, namiętności i ambiwalentnych uczuć. Tytułową bohaterkę grają dwie aktorki. Emma Suárez wciela się w dojrzałą Julietę, a młodszą o 20 lat Julietę w retrospekcjach gra Adriana Ugarte. Julieta dowiaduje się, że jej zbuntowana córka mieszka w Szwajcarii, gdzie założyła rodzinę i ma troje dzieci. Pisze do niej list w formie spowiedzi, w którym ujawnia dawne tajemnice.


Obsada:
W rolach głównych występują:
Emma Suárez („Moskitiera”, „The Next Skin”) jako dojrzała Julieta
Adriana Ugarte („Cabeza de perro”, „Fatamorgana”) jako młoda Julieta


Kto jeszcze zagrał w filmie „Julieta”?:
Daniel Grao jako Xoan
Inma Cuesta jako Ava
Michelle Jenner jako Beatriz
Darío Grandinetti jako Lorenzo Gentile
Rossy de Palma jako Marian

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Julieta” jest Pedro Almodovar, znakomity hiszpański filmowiec, mistrz kina autorskiego. To on odkrył talent aktorski Antonia Banderasa i Penélope Cruz. Almodovar jest zdobywcą kilkudziesięciu prestiżowych nagród filmowych m.in. Oscarów w kategorii najlepszy film zagraniczny za „Wszystko o mojej matce” (2000) oraz za scenariusz do filmu „Porozmawiaj z nią” (2003). Np. za filmy „Wszystko o mojej matce” i „Skóra, w której żyję” dostał nagrodę BAFTA, a za film „Volver” nagrodę za scenariusz w Cannes.
Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Julieta” napisał Pedro Almodovar

Adaptacja:
Podstawą scenariusza filmu „Julieta” były trzy opowiadania Alice Munro z tomu „Uciekinierka”: „Szansa”, „Wkrótce” i „Milczenie”.

Zdjęcia: Autorem zdjęć do filmu „Julieta” jest Jean-Claude Larrieu („Księgarnia z marzeniami”, „Nadie quiere la noche”, „Życie ukryte w słowach”).

Data premiery i kraj produkcji:
Hiszpański film „Julieta” miał światową premierę 8 kwietnia 2016 r.
Światowa premiera amerykańskiego filmu fabularnego „Julieta” odbyła się 8 marca 2016.

Nagrody: Film Pedra Almodovara „Julieta” zdobył szereg nominacji do prestiżowych, międzynarodowych nagród, m.in. BAFTA i Europejskich Nagród Filmowych. Aktorka Emma Suárez dostała nagrodę Goya za najlepszą rolę kobiecą.

Tytuł oryginalny:
„Julieta ”.


Czas trwania filmu:
„Julieta” trwa 96 minut.


Gdzie obejrzeć film „Julieta”?

Cały film „Julieta” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo