serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

John Ford, człowiek który wymyślił Dziki Zachód (2018)

Monument Valley, święte miejsce Nawahów, utożsamiany...

WIĘCEJ
John Ford, człowiek który wymyślił Dziki Zachód (2018)

Monument Valley, święte miejsce Nawahów, utożsamiany jest dziś z podbojem Dzikiego Zachodu. To jednak tylko legenda, bo tak naprawdę do tego skrawka ziemi wciśniętego między Utah i Arizonę nigdy nie dotarł żaden pionier. Ten krajobraz kojarzony jest z podbojem Zachodu Ameryki za sprawą jednego człowieka, jednego z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów, Johna Forda. Jego dzieła to miedzy innymi „Dyliżans”, „Miasto bezprawia”, „Masakra Fortu Apache” i „Poszukiwacze”.

Opis filmu:

Ford, rozwijając konwencję westernów – wraz z ich bohaterami kreowanymi przez gwiazdy takie jak Henry Fonda, James Stewart czy John Wayne – przestawiał własną wersję historii Stanów Zjednoczonych. Jego wizja przemawiała do wyobraźni tak bardzo, że widzowie łatwo dali się jej porwać i zapomnieli, że stoi za nią reżyser, nie fakty. John Ford sprawił, że westerny wrosły w amerykańską tożsamość. On sam, nawet dla wielbicieli jego twórczości, pozostaje zagadkową, nieznaną postacią, dlatego autorzy filmu próbują przyjrzeć się kinu i Ameryce Johna Forda.

Forda nie poznamy, czytając wywiady z nim, bo Ford nigdy nie zdradzał w nich swoich prawdziwych uczuć ani myśli. Reżyser stworzył pewien wizerunek, rolę, którą odgrywał niczym aktor. Udawał nieokrzesanego kowboja, choć w rzeczywistości był niezwykle oczytany; dużo wiedział o historii i polityce, sporo podróżował. Był człowiekiem wielkiej kultury, ale ludzie nie zdawali sobie z tego sprawy, bo na co dzień udawał prostaczka. Za jego autobiografię należy uznać jego filmy. A w swoim fachu był prawdziwym mistrzem – jeszcze nikomu nie udało się podbić jego rekordu: zdobył cztery Oscary za samą reżyserię.

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Jean-Christophe Klotz.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „John Ford, człowiek który wymyślił Dziki Zachód” miał swoją premierę w 2018 roku we Francji.

Tytuł oryginalny:
„John Ford, the man who invented America”

Czas trwania filmu:
„John Ford, człowiek który wymyślił Dziki Zachód” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „John Ford, człowiek który wymyślił Dziki Zachód”?
Cały film online „John Ford, człowiek który wymyślił Dziki Zachód” oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy