serwisy tvp

filmy fabularne/obyczajowe

„Jesienna opowieść” (1998)
Dzieło Erica Rohmera, najwybitniejszego twórcy filmowego Francji, żywej legendy...

WIĘCEJ
„Jesienna opowieść” (1998)
Dzieło Erica Rohmera, najwybitniejszego twórcy filmowego Francji, żywej legendy Nowej Fali i wszystkiego, co w kinie francuskim najbardziej wartościowego. Jak zwykle Rohmer opowiada o normalnym życiu normalnych ludzi w normalnych sytuacjach. Jednak tak jak w przypadku Pascala, Rousseau, Flauberta czy Balzaca jego opowieści mają wymiar uniwersalny – to powiastki filozoficzne czy może tylko poetyckie. Rohmer stworzył własny gatunek filmowy – kino mądre i piękne, ale i bardzo zwyczajne. Twórca zdaje się zachęcać widza do wytężonej uwagi: patrz uważnie, odnajdziesz na ekranie siebie, nawet jeżeli nie w głównej roli, to może tylko roli przechodnia. Prawdziwie wielkie kino, tak samo zresztą jak literatura czy filozofia, dotyka każdego, opowiada po trosze o każdym. Na pewno jest tak w przypadku Erica Rohmera.


Opis filmu
Małe miasteczko na południu Francji. Wokół niego winnice. Wczesna jesień. Lekko żółknące liście i dojrzałe grona, nasycone barwy, światło Południa. Magali (Béatrice Romand) jest piękną samotna kobietą w średnim wieku. Bez skrępowania przyznaje, że brakuje jej mężczyzny. Isabelle (Marie Riviere), jej najlepsza przyjaciółka, chce jej pomóc – zamieszcza ogłoszenie matrymonialne w miejscowej gazecie…


Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Marie Rivière („Czas, który pozostał”, „Schronienie”, „Subtelność”, „Seks, miłość i terapia”, „Opowieść zimowa”, „Zielony promień”) jako Isabelle,

Béatrice Romand („Kolano Klary”, „Zielony promień”) jako Magali

Kto jeszcze zagrał w filmie „Jesienna opowieść”?
Alain Libolt jako Gérald
Didier Sandre jako Étienne
Alexia Portal jako Rosine
Stéphane Darmon jako Léo
Aurélia Alcaïs jako Émilia
Matthieu Davette jako Grégoire
Yves Alcaïs jako Jean-Jacques

Reżyseria
Reżyserem filmu „Jesienna opowieść” jest Eric Rohmer („Kolekcjonerka”, „Moja noc u Maud”, „Kolekcjonerka”, „Zielony promień”, „Kolano Klary” , „Markiza O.”, „Paulina na plaży” ). „Jesienna opowieść” jest częścią cyklu Rohmera „Opowieści czterech pór roku”.


Scenariusz
Autorem scenariusza filmu „Jesienna opowieść” jest reżyser Eric Rohmer.


Data premiery i kraj produkcji
Francuski „Jesienna opowieść” miał światową premierę 7 września 1998 r.


Nagrody:
Film „Jesienna opowieść” na MFF w Wenecji dostał Nagroda im. Sergio Trasattiego oraz Złotą Osellę za najlepszy scenariusz. Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych uznało „Jesienną opowieść” z najlepszy film zagraniczny.


Zdjęcia
Autorką zdjęć do filmu „Jesienna opowieść” jest Diane Baratier („Opowieść letnia”, „Jesienna opowieść”, „Paryskie rendez-vous”).


Tytuł oryginalny
„Conte d'automne”

Czas trwania filmu
Film „Jesienna opowieść” trwa 112 minut.

Gdzie obejrzeć film „Jesienna opowieść”?

Cały film „Jesienna opowieść” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy