Filmy dokumentalne/sztuka

„Jarocin. Po co wolność” (2016)

Filmowa biografia legendarnej imprezy muzycznej. Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący...

WIĘCEJ
„Jarocin. Po co wolność” (2016)

Filmowa biografia legendarnej imprezy muzycznej. Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu w Jarocinie – od jego początków w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przez eksplozję popularności w latach osiemdziesiątych po trudne lata dziewięćdziesiąte.

Opis filmu:
Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. W dokumencie znalazły się barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in. Roberta Brylewskiego, Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Krzysztofa Skiby, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego.

Wykorzystano wiele archiwalnych nagrań z festiwalu, także tych pochodzących z prywatnych archiwów. Muzyka jest narratorem tej historii. Film o Jarocinie jest filmem o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze.

Reżyseria:
Autorami filmu „Jarocin. Po co wolność” są Leszek Gnoiński („Beats of Freedom – Zew wolnośc” (2010), „Kult. Film” (2019)) i Marek Gajczak („Nature Is My Homeland” (2021), „Dom literatów, czyli kartoteka zebrana” (2016)).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Jarocin. Po co wolność” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Jarocin. Po co wolność” trwa 80 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Jarocin. Po co wolność” był nominowany na Millennium Docs Against Gravity i Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.

Gdzie obejrzeć film „Jarocin. Po co wolność”?
Cały film „Jarocin. Po co wolność” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo