serwisy tvp

Oglądaj do 06.02.2022 r.

Filmy dokumentalne/sztuka

Jak wczoraj. Peter Bogdanovich i zaginiony amerykański film (2014)

Film dokumentalny przedstawia sylwetkę Petera...

WIĘCEJ
Jak wczoraj. Peter Bogdanovich i zaginiony amerykański film (2014)

Film dokumentalny przedstawia sylwetkę Petera Bogdanovicha. Twórcy wielkich obrazów filmowych, takich jak „Papierowy księżyc” czy „Ostatni seans filmowy”. Peter Bogdanovich to nowojorczyk, który przeszedł do historii kina jako autor „Ostatniego seansu filmowego” z 1971 roku. Filmu, który należy do najbardziej lubianych i kultowych tytułów w Stanach Zjednoczonych.

Opis filmu

Opowieść o niezwykłym reżyserze Peterze Bogdanovichu oraz o jego dwóch wielkich miłościach – do aktorki Dorothy Stratten i swojego filmowego dzieła „Śmiechu warte”.

Początkowo studiował aktorstwo pod okiem słynnej Stelli Adler. Praktyczną szkołę reżyserii Peter Bogdanovich odebrał od Rogera Cormana, pod okiem którego zrealizował debiutancki „Targets” z 1968.

Prawdziwym przełomem w karierze reżysera był „Ostatni seans filmowy” z 1971. Melancholijna, osadzona w realiach wczesnych lat 50. opowieść o miasteczku w Teksasie. Bogdanovich nakręcił potem wiele głośnych filmów, m.in.: „Papierowy księżyc”(1973), który stal się wielkim hitem. Peter Bogdanovich powrócił na wielką scenę na początku lat 90., dzięki sequelowi „Ostatniego seansu filmowego” pod tytułem „Texasville”(1990).

Peter Bogdanovich uważany jest za jednego z najzdolniejszych i najbardziej stylowych reżyserów Hollywoodu, godnego kontynuatora tradycji klasycznego amerykańskiego kina.

Reżyseria:
Reżyserem dokumentu jest Bill Teck, który był także odpowiedzialny za zdjęcia do filmu: „One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film dokumentalny „Jak wczoraj. Peter Bogdanovich i zaginiony amerykański film” miał swoją premierę w 2014 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we Włoszech. Film został wyprodukowany w 2014 roku w USA.

Tytuł angielski:
„One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film”.

Czas trwania filmu:
Film „Jak wczoraj. Peter Bogdanovich i zaginiony amerykański film” trwa 93 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Jak wczoraj. Peter Bogdanovich i zaginiony amerykański film”?
Cały film „Jak wczoraj. Peter Bogdanovich i zaginiony amerykański film” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy