filmy fabularne/dramaty

„Jak najdalej stąd” (2020)

Piotr Domalewski w swoim drugim po „Cichej nocy” pełnometrażowym...

WIĘCEJ
„Jak najdalej stąd” (2020)

Piotr Domalewski w swoim drugim po „Cichej nocy” pełnometrażowym filmie fabularnym znowu opowiada o skorodowanych rodzinnych relacjach i toksycznych związkach. W centrum tej dramatycznej opowieści, jaką jest „Jak najdalej stąd”, stawia siedemnastoletnią bohaterkę, która będzie się uczyć, jak przyjąć na siebie wielką odpowiedzialność. Podróż do Irlandii, skąd ma sprowadzić zwłoki ojca, jest dla Oli – w tej roli znakomita Zofia Stafiej – okazją do poznania siebie i najbliższego sobie człowieka, którego już nigdy przy niej nie będzie.

Opis filmu „Jak najdalej stąd”
Siedemnastoletnia Ola jest zbuntowaną, samodzielną dziewczyną. Wydaje jej się, że dokładnie wie, czego chce. Już pracuje, żeby móc wcielić w życie swoje marzenia. Pewnego dnia Ola odbiera telefon, który wywróci jej życie do góry nogami. Dowiaduje się, że jej ojciec zginął w wypadku w Irlandii, dokąd pojechał do pracy. Ola właściwie mało znała swojego ojca, ich relacje były dość luźne. To ona jednak musi wyruszyć w drogę do Irlandii, by sprowadzić stamtąd ciało ojca i zorganizować mu pogrzeb. Matka Oli nie może zostawić samego niepełnosprawnego syna, a poza tym, nie zna angielskiego.
„Jak najdalej stąd” to przejmujące kino drogi, opowieść o ekspresowym dojrzewaniu i konieczności przewartościowania życia.

Obsada:
Kto zagrał główne role w filmie „Jak najdalej stąd”:
Zofia Stafiej („25 lat niewinności”) jako Ola Hudzik
Kinga Preis („Ojciec Mateusz”, „Cztery noce z Anną”, „Stulecie Winnych”, „Plan B”, „Bogowie”, „Pod Mocnym Aniołem”) jako matka Oli
Arkadiusz Jakubik („Cicha noc”, „Najlepszy”, „Jestem mordercą”, „Wołyń”, „Sztuka kochania”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Dom zły”, „Wesele”) jako Marek Mazurek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Jak najdalej stąd”:
Tomasz Dedek jako egzaminator
Andrzej Kłak jako „Kurczak”
Tomasz Ziętek jako „Młody”

Reżyseria i scenariusz:
Reżyserem i scenarzystę filmu „Jak najdalej stąd” jest Piotr Domalewski. W pełnym metrażu zadebiutował głośnym filmem „Cicha noc”, który dostał wiele nagród, m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Jak najdalej stąd” jest znakomity polski operator Piotr Sobociński Jr., wielokrotnie nagradzany za zdjęcia do m.in. takich obrazów jak: „Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka” czy „Róża”.

Rok i kraj produkcji filmu „Jak najdalej stąd”: Polska, 2020; premiera filmu odbyła się 25 września 2020 r.

Muzyka do filmu „Jak najdalej stąd” jest dziełem Hani Rani, pianistki, kompozytorki i wokalistki. Jej album „Mi” był nominowany do Fryderyków w kategorii Fonograficzny debiut roku.

Nagrody i nominacje, które dostał film „Jak najdalej stąd”: Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Zofia Stafiej dostała nagrodę za debiut aktorski, a Piotr Domalewski – nagrodę za scenariusz.
Reżyser dostał za „Jak najdalej stąd” Paszport Polityki za: „konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji”. Film dostał też m.in. Złotą Taśmę SFP i ma 10 nominacji do Polskiej Narody Filmowej – Orzeł

Gdzie można obejrzeć film „Jak najdalej stąd”?
Film „Jak najdalej stąd” oglądaj w serwisie vod.tvp.pl.