serwisy tvp

Oglądaj do 03.10.2021 r.

Filmy dokumentalne/polityka

„Izrael: atomowe tabu” (2012)

W roku 1986 Sunday Times opublikował sensacyjny wywiad z...

WIĘCEJ
„Izrael: atomowe tabu” (2012)

W roku 1986 Sunday Times opublikował sensacyjny wywiad z Mordechajem Vanunu, który ujawnił materiały dowodzące, że Izrael ma broń jądrową. Vanunu potwierdził tylko to, co było tajemnicą poliszynela. Mimo to izraelscy agenci uprowadzili go w Rzymie i zawieźli do kraju, gdzie został osądzony za zdradę i skazany na długoletnie więzienie.

Opis filmu:
W roku 1948, przywódcy młodego izraelskiego państwa zadeklarowali, że Żydzi już nigdy nie będą tak bezbronni jak w obliczu tragedii Holokaustu. Dzięki zakulisowej pomocy Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec zbudowali ogromny arsenał jądrowy, do którego jednak nigdy się nie przyznali. W konsekwencji nie podpisali traktatów o kontroli zbrojeń. Nie zgadzają się też na zagraniczne kontrole.

Ich domniemany arsenał działa odstraszająco na wrogo usposobione państwa arabskie, a z drugiej strony skłania zachodnie mocarstwa zaniepokojone ewentualnością konfliktu jądrowego na Bliskim Wschodzie do zaopatrywania sojusznika w broń konwencjonalną. W ten sposób Izrael stał się potęgą militarną.

Reżyseria:
Autorem filmu „Izrael: atomowe tabu” jest Dirk Pohlman, niemiecki reżyser i scenarzysta.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Izrael: atomowe tabu” wyprodukowano w 2012 roku, w Niemczech.

Czas trwania filmu:
Film „Izrael: atomowe tabu” trwa 52 minuty.

Tytuł oryginalny:
„Israel and the Bomb”

Gdzie obejrzeć film „Izrael: atomowe tabu”?
Cały film „Izrael: atomowe tabu” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy