serwisy tvp

Oglądaj do 17.08.2021 r.

filmy fabularne/sensacyjne

„Intruz” (2015)

Doskonały debiut Magnusa von Horna, nagrodzony m.in. pięcioma Złotymi Lwami, w tym...

WIĘCEJ
„Intruz” (2015)

Doskonały debiut Magnusa von Horna, nagrodzony m.in. pięcioma Złotymi Lwami, w tym dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz. „Intruz” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John pod wpływem ekstremalnych emocji dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

Opis filmu
John wraca do rodzinnej miejscowości po odbyciu dwuletniej kary więzienia. Ma wielką nadzieję zacząć wszystko od nowa. Niestety mieszkańcy miasteczka oraz jego koledzy ze szkoły nie zamierzają dać mu takiej szansy. O powodach, dla których nastolatek trafił do więzienia, nikt nie zapomniał. Mieszkańcy nie wybaczyli mu tego. Jedynie ojciec stara się umożliwić chłopakowi normalne życie. Jest w tym jednak nieudolny, zbyt chłodny. John zmaga się z poczuciem winy i odrzuceniem. Postanawia w otwarty sposób skonfrontować się z przeszłością.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Ulrik Munther jako John
Loa Ek („Hashtag”) jako Malin
Wiesław Komasa („Lincz”, „Sala samobójców”, „Lista Schindlera”) jako Dziadek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Intruz”?
Ellen Jelinek – Bea
Mats Blomgren – Martin
Alexander Nordgren – Filip
Oliver Heilmann – Kim
Felix Göransson – Hampus
Sven Ahlström – Ojciec Kima

Reżyseria
Reżyserem i scenarzystą jest Magnus von Horn, scenarzysta, znany z takich produkcji, jak „Sweat”, „Bez śniegu”. Reżyser nagrodzony podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Intruz” i „Sweat” oraz „Bez śniegu”. Podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 2016 roku został nagrodzony wygrał w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych.

W tym samym roku został laureatem podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych – Wyróżnienie specjalne za film „Intruz” oraz Nagroda Specjalna – Nagroda Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA) – wyróżnienie specjalne za film „Intruz”. W 2016 roku otrzymał Złotego Żuka dla Najlepszego reżysera za film „Intruz”.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Intruz” został wyprodukowany we Francji w 2015 roku. Film „Intruz” miał premierą podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes we Francji.

Zdjęcia
Łukasz Żal, operator, który znany jest z takich produkcji filmowych, jak: „Ida”, „Zimna wojna”, „Paparazzi”. Laureat nagrody Orzeł.

Tytuł angielski
„Efterskalv”/„The Here After”.

Czas trwania filmu
Film „Intruz” trwa 97 minut.

Nagrody i nominacje
Nagrodzony za scenariusz i reżyserię podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni debiut Magnusa Von Horna. „Intruz” stał się też laureatem Szwedzkich Nagród Filmowych 2015, współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Debiut Magnusa von Horna „Intruz” zdobył trzy Szwedzkie Nagrody Filmowe w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser oraz najlepszy aktor drugoplanowy.

Gdzie obejrzeć film „Intruz”?
Cały film „Intruz” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy