filmy fabularne/biograficzne

Legenda Mietka Kosza (2019)

Biografia genialnego pianisty jazzowego, aranżera i kompozytora Mieczysława Kosza. Film wyreżyserował...

WIĘCEJ
Legenda Mietka Kosza (2019)

Biografia genialnego pianisty jazzowego, aranżera i kompozytora Mieczysława Kosza. Film wyreżyserował Maciej Pieprzyca („Chce się żyć”, „Jestem mordercą”), a tytułową rolę zagrał Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”).

Opis filmu:

Mieczysław Kosz w dzieciństwie stracił wzrok, ale mimo ogromnych przeciwności został geniuszem fortepianu, którego podziwiali najwięksi. Był zapraszany na prestiżowe imprezy muzyczne, takie jak np. festiwal w Montreux, zachwycał publiczność Jazz Jamboree. Jego kariera rozwinęła się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Reżyser i jednocześnie scenarzysta Maciej Pieprzyca opowiada o muzyku w porządku niechronologicznym, składa emocjonalną biografię, splatając najważniejsze epizody z jego życia. Od chłopaka z biednej rodziny, mieszkającej w mikroskopijnej, skąpanej w błocie wiosce na Zamojszczyźnie, przez tragedię utraty wzroku, objawienie się talentu muzycznego i pełną pasji oraz samozaparcia pracę. Film ukazuje artystyczne triumfy Kosza i jego wielką, pogłębiającą się samotności, rozpaczliwe pragnienie akceptacji i miłości. Muzyk borykał się z nałogiem alkoholowym, nie radził sobie ze sławą. Kosz zmarł tragicznie w wieku zaledwie 29 lat. Wyskoczył z okna. Jedni twierdzą, że to był wypadek, inni podejrzewają samobójstwo.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Dawid Ogrodnik („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, „Disco Polo”, „Ostatnia rodzina”, „Chce się żyć”, „Jesteś Bogiem”, „Skutki uboczne”, „Brancz”) jako Mieczysław Kosz
Cyprian Grabowski („The Hero”) jako mały Mietek
Piotr Adamczyk („Czas honoru”, „Chopin. Pragnienie miłości”, „Och, Karol 2”, „Lejdis”, „Przepis na życie”, „Trzecia połowa”, „Piąty stadion”, „Rzecz o banalności miłości”, „Na dobre i na złe”) jako Bogdan Danowicz
Mikołaj Chroboczek („Ostatnia rodzina”, „Rojst”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Zenek”, „Zgniłe uszy”, „Republika dzieci”) jako Gutek
Wiktoria Gorodeckaja („Ostatni klient”, „Ogród Luizy”, „Pułapka”, „Osiecka”, „Młody Piłsudski”, „Prawo Agaty”, „Mała Moskwa”) jako Marta

Kto jeszcze zagrał w filmie „Legenda Mietka Kosza”?
Justyna Wasilewska jako Zuza
Michał Filipiak jako Włodek
Jowita Budnik jako matka Mietka
Maja Komorowska jako profesor Aniela
Jacek Koman jako ojciec Mietka
Grzegorz Mielczarek jako Marian Wolski
Dariusz Chojnacki jako Zenon Kosz, brat Mietka

Reżyseria i scenariusz:
Reżyserem i scenarzystą filmu „Legenda Mietka Kosza” jest Maciej Pieprzyca, twórca nagradzanych i nominowanych do nagród filmów – „Przez nokaut”, „Jestem mordercą”, „Drzazgi”, „Chce się żyć”.


Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Legenda Mietka Kosza” jest Witold Płóciennik. Jest on także autorem zdjęć m.in. do seriali „Klangor”, „Stulecie Winnych” i „Zbrodnia” oraz filmów „Zieja”, „Jak pies z kotem” i „Prosta historia o morderstwie”.

Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Legenda Mietka Kosza” miał premierę 18 października 2019 roku.

Czas trwania filmu:
Film „Legenda Mietka Kosza” trwa 122 minuty.

Nagrody i nominacje:
Na film spadł deszcz nagród, krytycy i publiczność zachwycali się kreacją Ogrodnika, uhonorowanego m.in. na FPFF w Gdyni oraz Orłem (Polska Nagroda Filmowa). W Gdyni film Pieprzycy dostał m.in. Srebrne Lwy. Rozbił też bank z Orłami, powędrowały do niego statuetki w m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyseria i zdjęcia.

Gdzie obejrzeć film „Legenda Mietka Kosza”?
Cały film „Legenda Mietka Kosza” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl

Wideo