teatr telewizji/klasyka polska

Jeden z najbardziej znanych dramatów Gabrieli Zapolskiej w inscenizacji Marcina Wrony. Główne role w tej...

WIĘCEJ
Jeden z najbardziej znanych dramatów Gabrieli Zapolskiej w inscenizacji Marcina Wrony. Główne role w tej – jak pisała sama autorka – „tragedii ludzi głupich” zagrali Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski.

Gabriela Zapolska przyglądała się wnikliwe społeczeństwu jej czasów. W komediowy sposób obnażała ukryte pod fasadą dobrego obyczaju, prawdziwe intencje i charaktery opisywanych przez nią bohaterów. Jak udowodniają ostatnie realizacje, choćby „Moralności pani Dulskiej”, czy też „Ich czworo”, wystawianych w kilku teatrach w Polsce, tematyka poruszana w klasycznych już tekstach Zapolskiej jest aktualna, a opisane tam sytuacje wciąż uczą i bawią.

Marcin Wrona tak mówił o swoim spektaklu: – W mojej adaptacji chciałbym oprzeć się na oryginalnym tekście, który w potrzebuje małych korekt, w większości scen – drobnych i precyzyjnych skrótów. Czas akcji Ich czworo to okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Chciałbym postawić mocny akcent na ten świąteczny nastrój, czas przeznaczony na pielęgnację więzi rodzinnych, które to u Zapolskiej zostają poddane ciężkiej próbie. Moim zamiarem jest, by razem z innymi współtwórcami spektaklu, stworzyć odwołanie do archetypicznej ikoniczności Świąt. Punktem wyjścia jest czas powstania tej komedii, czyli 1907 r. – pomieszany ze światem niczym z Opowieści Wigilijnej Dickensa oraz nowoczesnego, skomercjalizowanego Merry Xmass – rzeczywistości, jak z bożonarodzeniowej lub sylwestrowej pocztówki. Ta eklektyczność dotyczyć będzie również kostiumów i charakteryzacji (wykonanych przez stałych współpracowników sprawdzonych z poprzednich realizacji Teatru TV). Postaci będą wyestetyzowane, jak z reklamy, czy witryny bogatego domu handlowego. Wręcz idealne. W to wszystko wpuścimy grupę kolędników, którzy ubarwią swoją obecnością i świąteczną muzyką niektóre ze scen. Pomysłem obsadowym jest, by powierzyć role aktorom z potencjałem komediowym, osobowościom naszych scen, z wybitnym warsztatem.


Autor: Gabriela Zapolska

Reżyseria i adaptacja: Marcin Wrona

Zdjęcia: Marcin Koszałka

Scenografia: Anna Wunderlich, Agata Przybył

Kostiumy: Aleksandra Staszko

Montaż: Beata Barciś

Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos

Dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Kijo

Wideo