serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Znakomita, szalona komedia, w groteskowy sposób nawiązująca do amerykańskich komiksów i filmów o superbohaterach, którzy...

WIĘCEJ
Znakomita, szalona komedia, w groteskowy sposób nawiązująca do amerykańskich komiksów i filmów o superbohaterach, którzy ratują świat. Był to pierwszy w Polsce tzw. film kampowy. Reżyser i scenarzysta Andrzej Kondratiuk demonstracyjnie podkreśla sztuczność i kiczowatość historii, którą opowiadał, na poziomie fabuły, formy i dialogów. Reżyser przyznawał po latach, że „Hydrozagadka" miała być totalną kpiną, czystą i bezpretensjonalną zabawą.
Bohaterem jest polski odpowiednik Supermana – superbohater As (Jerzy Nowak), natomiast podstawową zasadą organizującą film jest absurd. Kondratiuk wykpił amerykańską i polską rzeczywistość początku lat siedemdziesiątych. Główny bohater, choć tak jak pozostałe postaci zachowuje się absurdalnie, przewrotnie stoi na straży „pozytywnych wartości” i wypowiada kwestie typu: „Alkohol to największa trucizna” czy „Najważniejsze są przepisy BHP, zwłaszcza na kolei”.
Akcja filmu rozgrywa się podczas bardzo gorącego lata. W Warszawie zaczynają dziać się dziwne rzeczy w mieszkaniach nie ma wody, a w Wiśle znaleziono radioaktywną i w dodatku ugotowaną rybę. Sprawcą całego zamieszania jest doktor Plama (Zdzisław Maklakiewicz), „bezwzględnie inteligentny” czarny charakter, który prowadzi tajemnicze interesy z maharadżą pustynnego Kaburu (Roman Kłosowski). Złoczyńca ma misterny plan, ale na przeszkodzie stanie mu niezłomny i niezwyciężony As.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1970

Reżyseria: Andrzej Kondratiuk

Czas trwania: 70 min.

Obsada:
Jan Walczak / superbohater As – Józef Nowak
Profesor Milczarek – Wiesław Michnikowski
Książę maharadża Kaburu – Roman Kłosowski
Doktor Plama – Zdzisław Maklakiewicz
„Malutki”, człowiek Plamy – Bolesław Kamiński
Panna Jola – Ewa Szykulska
Pan Jurek, brunet z samochodem – Tadeusz Pluciński

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy