teatr telewizji/scena współczesna

Sztuka Marty Sokołowskiej w reżyserii Tomasza Cyza. Spektakl zrealizowany w ramach projektu TEATROTEKA w Wytwórni...

WIĘCEJ
Sztuka Marty Sokołowskiej w reżyserii Tomasza Cyza. Spektakl zrealizowany w ramach projektu TEATROTEKA w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w 2018 roku.

Sztuka inspirowana biografią Tomasza Sikorskiego – wybitnego, awangardowego kompozytora, pianisty, prekursora minimalizmu w muzyce, który zmarł w niejasnych okolicznościach w 1988 roku w wieku 49 lat. Twórca, niedoceniany za życia, zmagał się z depresją, alkoholizmem i osamotnieniem. Został znaleziony martwy w swym malutkim mieszkaniu na warszawskim MDM-ie.

Autorka sztuki wykorzystuje konwencję teatru w teatrze. Akcja jest udramatyzowanym ciągiem domysłów, hipotez, przypuszczeń na temat ostatniego okresu życia i tajemniczej śmierci artysty, jakie snuje dwoje aktorów i reżyser przygotowujący spektakl o Sikorskim. Mamy do czynienia po części z inscenizacją, po części z dokumentem (wypowiedzi Teresy Różyłło, przyjaciółki artysty), po części zaś z koncertem. Wykorzystana w spektaklu muzyka Tomasza Sikorskiego nie jest jedynie ilustracją, lecz stanowi integralną część przedstawienia.


Spektakl został nagrodzony za scenografię (Ewa Gdowiok) i montaż (Maciej Szydłowski) podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku, zaś rok później zdobył nagrodę Silver Remi w kategorii Dramatic na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

Autorka: Marta Sokołowska
Reżyseria: Tomasz Cyz
Zdjęcia: Weronika Bilska PSC
Muzyka: Tomasz Sikorski
Scenografia: Ewa Gdowiok
Kostiumy: Aleksandra Gąsior
Obsada:
Anna Próchniak (Aktorka),
Tomasz Nosiński (Aktor I),
Sławomir Grzymkowski (Aktor II),
Michał Pepol (Wiolonczelista),
Bartłomiej Wąsik (Pianista), Bogna Cyz (Pianistka)
Teresa Rużyłło

Czas: 47 minut

PREMIERA TV: 13.09.2022 rok

Wideo