seriale/kostiumowe

Awanturnicza opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Jest to...

WIĘCEJ
Awanturnicza opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Jest to historia sześciu lat walki i wielu spektakularnych akcji zbrojnych, historia egzekwowania prawa tam, gdzie zapanowało komunistyczne bezprawie, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Losy Roja i jego żołnierzy zostały w okresie PRL całkowicie zafałszowane i do dziś pozostają praktycznie nieznane.

Jego Los jest z góry zapisany i wiadomo, że zmierza ku męczeńskiej śmierci. Widz nie śledzi tych losów z ciekawości, lecz jak w antycznej tragedii, odbywa z bohaterem oczyszczającą drogę ku zagładzie, która jest jednocześnie odrodzeniem.

Twórcy filmu pragną oddać sprawiedliwość zapomnianym obrońcom Boga, Honoru i Ojczyzny, ale także zrozumiałym, współczesnym językiem porozumiewać się z młodymi widzami.

Serial „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” to telewizyjna wersja filmu Jerzego Zalewskiego.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2015

Reżyseria: Jerzy Zalewski

Obsada:
Krzysztof Zalewski-Brejdygant – Starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”
Robert Moskwa – Stanisław Borodzicz „Wara”
Sebastian Cybulski – Czesław Czaplicki „Ryś"
Aleksander Zalewski – Henryk Pszczółkowski „Myśliwiec”
Sebastian Ryś – Bolesław Częścik „Orlik”
Jan Urbański – Stanisław Świercz „Grom”
Piotr Nowak – Porucznik Wyszomirski, funkcjonariusz UBP
Antoni Ostrouch – „Burza”