serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Historia małżeńska” (2017)

Helena Třeštíková, filmowa kronikarka czeskiego społeczeństwa, jest jedną z najważniejszych...

WIĘCEJ
„Historia małżeńska” (2017)

Helena Třeštíková, filmowa kronikarka czeskiego społeczeństwa, jest jedną z najważniejszych współczesnych reżyserek dokumentalnych. Jej unikatowa technika, polegająca na rejestrowaniu życia swoich bohaterów na przestrzeni wielu lat, pozwala widzom obserwować poczynania bohaterów na tle zmieniającej się rzeczywistości politycznej, społecznej i ekonomicznej. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się życie rodzinne i problemy, które stają przed wielodzietną rodziną.

Opis filmu
Film śledzi historię trzydziestu pięciu lat życia małżeńskiego czeskiej rodziny Strandów. Bohaterów filmu, parę architektów Ivanę i Vaclava, poznajemy w 1980 roku. Młodzi mieszkają w małym mieszkaniu po babci, czekają na narodziny pierwszego dziecka. Oboje kończą studia, pojawiają się kolejne dzieci (w sumie jest ich aż pięcioro), kobieta porzuca pracę i zajmuje się wychowywaniem potomków i drobnymi pracami plastycznymi. Vaclav zajmuje się projektowaniem mebli, w końcu zakłada sklep meblarski. Życie rodziny nałożone jest na zmieniające się realia polityczne: upadek komunizmu, rozpad Czechosłowacji, prezydentura Havla, wejście do Unii Europejskiej. Rodzinny biznes się rozwija, ale pojawiają sie problemy Ivana latami cierpi na depresję, z czasem narastają kłopoty wychowawcze oraz lęk o dzieci i losy sklepu w zmieniających się realiach globalnego wolnego rynku.

Film, podobnie jak poprzednie dzieła reżyserki, jest wynikiem jej wieloletniej obserwacji i rejestracji życia bohaterów w różnych ważnych momentach. Tetkov prezentowała poszczególne etapy życia tej rodziny w telewizji, a potem zamknęła całość w prawie dwugodzinnym pełnometrażowym filmie dokumentalnym.

Reżyseria:
Reżyserką filmu „Historia małżeńska” jest Helena Třeštíková, jedna z najważniejszych współczesnych autorek filmów dokumentalnych. Třeštíková jest autorką takich filmów jak m.in.: „Forman vs. Forman”, „Zgubne piękno” czy „Prywatny wszechświat”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Historia małżeńska” wyprodukowano w 2017 roku, w Czechach.

Czas trwania filmu:
Film „Historia małżeńska” trwa 102 minuty.

Tytuł oryginalny:
„Manželské etudy”

Gdzie obejrzeć film „Historia małżeńska”?
Cały film „Historia małżeńska” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy