serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Wstrząsająca historia molestowanej i upokarzanej czarnoskórej nastolatki z patologicznej rodziny z nowojorskiego Harlemu. Scenariusz powstał...

WIĘCEJ
Wstrząsająca historia molestowanej i upokarzanej czarnoskórej nastolatki z patologicznej rodziny z nowojorskiego Harlemu. Scenariusz powstał na bazie powieści „Push” Sapphire z 1996 roku. Premiera dramatu „Hej, skarbie” na festiwalu Sundance wywołała poruszenie. Film był sensacją festiwalu Sundance, dostał tam nagrodę publiczności i Grand Prix. Obraz wyreżyserowany przez Lee Danielsa („Pokusa”, „Kamerdyner”) otrzymał potem wiele innych nagród. Nominowano go do Oscara w sześciu kategoriach, w tym m.in. za najlepszy film, reżyserię i dla aktorki pierwszoplanowej. Dostał dwie złote statuetki – Oscary odebrali Mo’Nique jako najlepsza aktorka drugoplanowa oraz Geoffrey Fletcher za najlepszy scenariusz adaptowany. W promocję „Hej, Skarbie” zaangażowała się Oprah Winfrey. Zrealizowany za wyjątkowo skromną, jak na amerykańskie warunki, kwotę 10 milionów dolarów film, poruszył świat.
Rok 1987. Otyła czarnoskóra analfabetka, 16-letnia Claireece „Precious” Jones jest w drugiej ciąży ze swoim ojcem. Matka ją prześladuje. Losem dziewczyny zaczyna się interesować opieka społeczna. Z pomocą idzie też nauczycielka z nowej szkoły.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 2009

Czas trwania: 109 minut

Reżyseria: Lee Daniels

Obsada:
Gabourey Sidibe – Clareece 'Skarb' Jones
Mo'Nique – Mary
Paula Patton – Panna Rain
Mariah Carey – Pani Weiss

Tytuł oryginalny: Precious

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy