serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Nazywany „polskim Andym Warholem”, okrzyknięty „najzdolniejszym uczniem Rauschenberga” – Władysław Hasior, należy do grona najwybitniejszych...

WIĘCEJ
Nazywany „polskim Andym Warholem”, okrzyknięty „najzdolniejszym uczniem Rauschenberga” – Władysław Hasior, należy do grona najwybitniejszych współczesnych artystów. Był prekursorem polskiego pop-artu i sztuki assemblażu. Zasłynął jako artysta totalny, działający na pograniczu gatunków sztuki: malarstwa, rzeźby, architektury, rzemiosła artystycznego.

Film Urszuli Dubowskiej odkrywa jednak drugą, mniej znaną stronę twórczości artysty. Oprócz działalności rzeźbiarskiej, Władysław Hasior projektował teatralne scenografie oraz nie rozstawał się z aparatem fotograficznym. Był obserwatorem – dokumentalistą i kolekcjonerem widoków Polski powiatowej. Zgromadzone przez artystę przeźrocza opowiadają o tkwiącej w ludziach potrzebie upiększania sobie życia, o sztuce i pseudosztuce, która przedstawia stan plastycznej świadomości w PRL.

W filmie znalazły się wypowiedzi m.in.: Mai Komorowskiej, Hanny Kirchner, Łukasza Gorczycy, Wojciecha Solarza, Olgierda Łukaszewicza, Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2019

Reżyseria: Urszula Dubowska

Czas trwania: 20 minut

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy