filmy fabularne/dramaty

Happy End (2017)

Dramat w gwiazdorskiej obsadzie mistrza europejskiego kina Michaela Hanekego. Austriacki reżyser...

WIĘCEJ
Happy End (2017)

Dramat w gwiazdorskiej obsadzie mistrza europejskiego kina Michaela Hanekego. Austriacki reżyser raz komicznie, raz dramatycznie przygląda się mieszczańskiej rodzinie, której pozornie ułożony świat w kilka dni rozpada się przez wychodzące na światło dzienne tajemnice.

Opis filmu

13-letnia Eve trafia pod opiekę ojca Thomasa, który jest rozwiedziony z jej matką. Thomas ułożył już sobie życie z inną kobietą, ale i tak angażuje się w romans z kolejną. Eve najlepiej czuję się w wirtualnym świecie i ma problem z komunikacją. Jest jeszcze ciotka Anne − która dba tylko o własną firmę i dziadek, który po śmierci żony pragnie popełnić samobójstwo.

Obsada filmu

W rolach głównych występują
Isabelle Huppert („Pianistka”, „Elle”, „8 kobiet”) jako Anne Laurent
Jean-Louis Trintignant („Miłość”, „Trzy kolory: Czerwony”, „Konformista”) jako Georges Laurent
Mathieu Kassovitz („Nienawiść”, „Amelia”, „Monachium”) jako Thomas Laurent
Fantine Harduin („Kataklizm”, „Podróż Fanny”) jako Eve Laurent
Franz Rogowski („Walc w alejkach”, „Victoria”, „Tranzyt”) jako Pierre Laurent
Toby Jones („Człowiek, który poznał nieskończoność”, „Szpieg”, „Marzyciel”) jako Lawrence Bradshaw

Kto jeszcze zagrał w filmie „Happy End”?
Hassam Ghancy jako Rachid
Laura Verlinden jako Anaïs
Aurélia Petit jako Nathalie
Nabiha Akkari jako Jamila
Philippe du Janerand jako Barin
Dominique Besnehard jako Marcel

Reżyseria i scenariusz

Film „Happy End” wyreżyserował i napisał do niego scenariusz Michael Haneke − za swoje filmy Haneke nagradzany jest od prawie ćwierć wieku. Już jego pełnometrażowy debiut „Siódmy kontynent” z 1989 roku zdobył nagrodę na festiwalu w Locarno, a każdy kolejny obraz przynosił mu prestiżowe wyróżnienia. Największym przełomem okazał się jednak film „Funny Games”, którego premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes w 1997 roku. Bezkompromisowe dzieło zszokowało publiczność na całym świecie, a Haneke stał się jednym z najgłośniejszych współczesnych twórców kina. Każdy jego kolejny film debiutował w Cannes: w 2000 roku „Kod nieznany” (otrzymał wtedy nagrodę Jury Ekumenicznego), w 2001 „Pianistka” (Grand Prix, nagrody za kreacje Isabelle Huppert i Benoît Magimela), w 2005 roku thriller „Ukryte” (nagroda za reżyserię, FIPRESCI oraz Jury Ekumenicznego), w 2009 „Biała wstążka”, która w końcu przyniosła Hanekemu pierwszą Złotą Palmę. Drugą otrzymał w 2012 roku za „Miłość”.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do dramatu „Happy End” jest wieloletni współpracownik Michaela Hanekego − Christian Berger, który był operatorem przy takich filmach, jak: „Biała wstążka” (nominacja do Oscara), „Pianistka” czy „Ukryte”.

Nagrody i nominacje

Film „Happy End” znalazł się w Konkursie Głównym Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, był także aktorsko nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Kraj produkcji i data premiery

„Happy End” jest koprodukcją Francji, Austrii i Niemiec. Miał swoją premierę 22 maja 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, do polskich kin trafił 16 marca 2018 roku.

Czas trwania

Dramat „Happy End” trwa 107 minut.

Gdzie obejrzeć film „Happy End”?

Cały film „Happy End” można oglądać online na vod.tvp.pl

Wideo