serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Happy End (2017)

Dramat w gwiazdorskiej obsadzie mistrza europejskiego kina Michaela Hanekego. Austriacki reżyser...

WIĘCEJ
Happy End (2017)

Dramat w gwiazdorskiej obsadzie mistrza europejskiego kina Michaela Hanekego. Austriacki reżyser raz komicznie, raz dramatycznie przygląda się mieszczańskiej rodzinie, której pozornie ułożony świat w kilka dni rozpada się przez wychodzące na światło dzienne tajemnice.

Opis filmu

13-letnia Eve trafia pod opiekę ojca Thomasa, który jest rozwiedziony z jej matką. Thomas ułożył już sobie życie z inną kobietą, ale i tak angażuje się w romans z kolejną. Eve najlepiej czuję się w wirtualnym świecie i ma problem z komunikacją. Jest jeszcze ciotka Anne − która dba tylko o własną firmę i dziadek, który po śmierci żony pragnie popełnić samobójstwo.

Obsada filmu

W rolach głównych występują
Isabelle Huppert („Pianistka”, „Elle”, „8 kobiet”) jako Anne Laurent
Jean-Louis Trintignant („Miłość”, „Trzy kolory: Czerwony”, „Konformista”) jako Georges Laurent
Mathieu Kassovitz („Nienawiść”, „Amelia”, „Monachium”) jako Thomas Laurent
Fantine Harduin („Kataklizm”, „Podróż Fanny”) jako Eve Laurent
Franz Rogowski („Walc w alejkach”, „Victoria”, „Tranzyt”) jako Pierre Laurent
Toby Jones („Człowiek, który poznał nieskończoność”, „Szpieg”, „Marzyciel”) jako Lawrence Bradshaw

Kto jeszcze zagrał w filmie „Happy End”?
Hassam Ghancy jako Rachid
Laura Verlinden jako Anaïs
Aurélia Petit jako Nathalie
Nabiha Akkari jako Jamila
Philippe du Janerand jako Barin
Dominique Besnehard jako Marcel

Reżyseria i scenariusz

Film „Happy End” wyreżyserował i napisał do niego scenariusz Michael Haneke − za swoje filmy Haneke nagradzany jest od prawie ćwierć wieku. Już jego pełnometrażowy debiut „Siódmy kontynent” z 1989 roku zdobył nagrodę na festiwalu w Locarno, a każdy kolejny obraz przynosił mu prestiżowe wyróżnienia. Największym przełomem okazał się jednak film „Funny Games”, którego premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes w 1997 roku. Bezkompromisowe dzieło zszokowało publiczność na całym świecie, a Haneke stał się jednym z najgłośniejszych współczesnych twórców kina. Każdy jego kolejny film debiutował w Cannes: w 2000 roku „Kod nieznany” (otrzymał wtedy nagrodę Jury Ekumenicznego), w 2001 „Pianistka” (Grand Prix, nagrody za kreacje Isabelle Huppert i Benoît Magimela), w 2005 roku thriller „Ukryte” (nagroda za reżyserię, FIPRESCI oraz Jury Ekumenicznego), w 2009 „Biała wstążka”, która w końcu przyniosła Hanekemu pierwszą Złotą Palmę. Drugą otrzymał w 2012 roku za „Miłość”.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do dramatu „Happy End” jest wieloletni współpracownik Michaela Hanekego − Christian Berger, który był operatorem przy takich filmach, jak: „Biała wstążka” (nominacja do Oscara), „Pianistka” czy „Ukryte”.

Nagrody i nominacje

Film „Happy End” znalazł się w Konkursie Głównym Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, był także aktorsko nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Kraj produkcji i data premiery

„Happy End” jest koprodukcją Francji, Austrii i Niemiec. Miał swoją premierę 22 maja 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, do polskich kin trafił 16 marca 2018 roku.

Czas trwania

Dramat „Happy End” trwa 107 minut.

Gdzie obejrzeć film „Happy End”?

Cały film „Happy End” można oglądać online na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy