Oglądaj do 28.10.2022 r.

teatr telewizji/klasyka światowa

Każdy twórca nowej inscenizacji najsłynniejszego dzieła Williama Szekspira zaczyna od podstawowej decyzji obsadowej: kim jest...

WIĘCEJ
Każdy twórca nowej inscenizacji najsłynniejszego dzieła Williama Szekspira zaczyna od podstawowej decyzji obsadowej: kim jest współczesny Hamlet, a zatem kto mógłby zagrać tytułowego bohatera? Michał Kotański postanowił, że w jego realizacji Hamleta zagra Przemysław Stippa, aktor Teatru Narodowego, uhonorowany w 2019 roku nagrodą aktorską na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.


Teatr Williama Szekspira jest teatrem wyraźnych konwencji, czyli konstruuje wielopiętrowe sztuczności po to, aby opowiedzieć prawdę o świecie. Postaci są umieszczone w świecie na poły bajkowym i mocno zhierarchizowanym, dzięki czemu nierówności społeczne stają się determinantą wpływającą na relacje międzyludzkie. Michał Kotański świadomie rezygnuje z konwencji realistycznej, by uruchomić poetycki potencjał tekstu. Chciałby w ten sposób zachować balans pomiędzy psychologicznym odczytaniem Hamleta, a stylizowaną opowieścią o zemście umieszczoną w kostiumie. Ponadto chce przedstawić świat w momencie przesilenia, uwiarygodniając tym samym wewnętrzne rozdarcie i zagubienie głównego bohatera.


Autor: William Szekspir

Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Michał Kotański

Zdjęcia: Adam Sikora

Scenografia: Aleksandra Gąsior

Kostiumy: Krzysztof Łoszewski

Muzyka: Lubomir Grzelak

Montaż: Beata Barciś

Wideo