serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Autorski spektakl Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej dotyczy dramatycznych losów niezwykłej pary: Petera Rainy (w tej roli Konrad...

WIĘCEJ
Autorski spektakl Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej dotyczy dramatycznych losów niezwykłej pary: Petera Rainy (w tej roli Konrad Imiela) i jego żony Basi (Magdalena Cielecka). Peter Raina, Hindus z pochodzenia, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Oxfordu i Barbara studentka arabistyki– poznali się w połowie lat 60. na studenckim przyjęciu. Raina od początku pobytu w Polsce, oprócz pracy naukowej, był zaangażowany w działalność opozycyjną. Jako pierwszy poparł prof. Kołakowskiego, po jego wykładzie w 1966 roku. Zapłacił za to wydaleniem z Polski. Wspólnie z Basią zamieszkali w Berlinie Zachodnim. Peter Raina był tam centralną postacią środowisk opozycyjnych polskiej emigracji. Niespodziewanie, w wieku 40 lat, Barbara zmarła na zawał.

Prawie ćwierć wieku po jej śmierci Peter Raina odkrył tajemnicę ich wspólnego życia. Przyjechał z Berlina do Warszawy, po otrzymaniu od IPN statusu pokrzywdzonego postanowił zajrzeć do swojej teczki. Nie od razu zorientował się, że to akta jego żony, noszącej pseudonim „Sehu”. Odkrył, a kiedy to już się stało, nie mógł uwierzyć, że Barbara, przez kilkanaście lat ich małżeństwa, donosiła na niego do SB. Spektakl oparty jest na książce Petera Rainy „Bliski szpieg”. Książkę tę Peter Raina dedykował żonie. Peter Raina opisuje w niej swoją antykomunistyczną działalność, pracę ówczesnych agentów SB. Wie, że żona podjęła współpracę z własnego wyboru, przekazywała informacje o najbliższym człowieku. Nigdy nie próbowała zerwać związków z SB, przeciwnie, stawały się one coraz silniejsze. Do chwili nagłej śmierci pozostała najcenniejszym źródłem informacji o Peterze Rainie.

Miłość do niej, Peter Raina, pielęgnuje w sobie do dziś. Nie zniszczyło jej odkrycie strasznej prawdy o ich związku. Mimo że od lat mieszka w Berlinie, jego praca naukowa związana jest z Polską (jak chociażby wielotomowa biografia Prymasa Stefana Wyszyńskiego).

Autor: Agnieszka Lipiec-Wróblewska na podstawie książki Petera Rainy „Bliski szpieg”

Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Zdjęcia: Witold Adamek

Scenografia: Monika Sajko-Gradowska

Kostiumy: Katarzyna Gajewska

Dźwięk Wacław Pilkowski, Iwo Klimek

Konsultacja historyczna: prof. Jan Żaryn, dr Piotr Łysakowski

Montaż: Milenia Fiedler psm