filmy fabularne/dramaty

„Green Book” (2018)

Wielki zwycięzca Oscarów – trzy statuetki, w tym dla najlepszego filmu roku!...

WIĘCEJ
„Green Book” (2018)

Wielki zwycięzca Oscarów – trzy statuetki, w tym dla najlepszego filmu roku! Mahershala Ali jako wybitny muzyk i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera w obsypanym nagrodami dramacie w reżyserii Petera Farrelly’ego.


Opis filmu:
Tony (Viggo Mortensen) ima się różnych zajęć. To drobny cwaniaczek z Bronxu, który szuka łatwego zarobku. Tony odpowiada na ogłoszenie i pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej u wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya (Mahershala Ali). Dogadują się, Tony podejmuje się pracy szofera za odpowiednim wynagrodzeniem. Razem wyruszają w długie, wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Są jak ogień i woda, wydaje się, że wszystko ich różni – od statusu majątkowego i wykształcenia, przez wychowanie i sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak zaczną się przekonywać, że są do siebie bardziej podobni, niż im się wydaje. Ich wspólna, pełna przygód podróż, stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.


Fabuła filmu „Green Book”

Scenariusz jest osnuty wokół prawdziwej historii zaczerpniętej z biografii pianisty Dona Shirleya. Akcja rozgrywa się na początku lat sześćdziesiątych w USA. Na południu kraj obowiązywało tam prawo, które sankcjonowało segregację rasową.

„Green Book” – obsada:

W rolach głównych występują:

Viggo Mortensen („Władca pierścieni”, „Droga”, „Historia przemocy”, „Wschodnie obietnice”, „Droga”) jako Toni Lip
Mahershala Ali („Moonlight”, „House of Cards”) jako Dr Don Shirley
Linda Cardellini („Legalna blondynka”, „McImperium”) jako Dolores

Kto jeszcze zagrał w filmie „Green Book”?
Sebastian Maniscalco jako Johnny Venere
Dimiter D. Marinov jako Oleg
Mike Hatton jako George

Reżyseria
Reżyserem filmu „Green Book” jest Amerykanin polskiego i irlandzkiego pochodzenia Peter Farrelly. Artysta ma na swoim koncie już wiele filmów fabularnych osadzonych w różnorodnej stylistyce, m.in. „Głupi i głupszy”, „Sposób na blondynkę” i „Dziewczyna moich koszmarów”.

Scenariusz
Film powstał według scenariusza stworzonego przez Petera Farrelly’ego, Briana Currie oraz Nicka Vallelongi na podstawie wywiadów udzielanych przez Dona Shirleya i ojca Vallelongi, a także listów pisanych przez Tony’ego do swojej żony.
Nagrody i nominacje:
dramat „Green Book” zdobył wiele prestiżowych nagród. Ma na swoim koncie m.in. nagrodę Gildii Producentów, Złoty Glob w kategorii najlepszy film komediowy czy musical. „Green Book” dostał pięć nominacji do Oscara – za najlepszy film, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Viggo Mortensen), dla najlepszego aktora drugoplanowego (Mahershala Ali), za najlepszy scenariusz oryginalny oraz najlepszy montaż, zaś ostatecznie otrzymał trzy statuetki: za najlepszy film, za scenariusz oryginalny i dla aktora drugoplanowego (Mahershala Ali). Film był też m.in. nominowany do nagród BAFTA w głównych kategoriach, ostatecznie nagrodę dostał Mahershala Ali za rolę drugoplanową.


Gdzie obejrzeć film „Green Book”?

„Green Book” dostępny jest w TVP VOD.

Data premiery, kraj produkcji:

Światowa premiera amerykańskiego filmu „Green Book” odbyła się 11 września 2018 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Do polskich kin obraz wszedł 8 lutego 2019 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do „Green Book” jest Sean Porter.

Czas trwania filmu
Film trwa 130 minut.