serwisy tvp

Filmy dokumentalne/polityka

„Goodbye America, w której nigdy nie będę”. Tak brzmią słowa refrenu jednej z najpopularniejszych rosyjskich...

WIĘCEJ
„Goodbye America, w której nigdy nie będę”. Tak brzmią słowa refrenu jednej z najpopularniejszych rosyjskich piosenek rockowych ostatnich 2 dekad.


20 lat temu to był hymn radzieckiej młodzieży o niespełnionej miłości do Ameryki. Wtedy Stany Zjednoczone stanowiły dla większości Rosjan symbol idealnego państwa. Dziś – większość postrzega je negatywnie. Jako wroga i konkurenta.


Rosja zawsze mierzyła swoją siłę i pozycję poprzez porównanie ze Stanami Zjednoczonymi. Hasło Dogonić i przegonić Amerykę! rzucone w czasach Związku Radzickiego przez Chruszczowa jest aktualne do dziś.


Rosyjskie władze i podporządkowane im media przekonują, ze Waszyngton chce upokorzyć i zniszczyć Rosję, by panować nad całym światem. Antyamerkanizm stał się oficjalną ideologią Kremla. Niektórzy politycy twierdzą, że wszystkie problemy Rosji to wina USA. Znany ze skandali Władimir Żyrynowski oskarżył nawet Waszyngton o spowodowanie powodzi na Dalekim Wschodzie i upadek meteorytu w Czelabińsku


Celem filmu będzie odpowiedź na pytanie, co się stało z miłością Rosjan do Ameryki, co ich zraziło, na jakiej podstawie uważają Waszyngton za wroga FR, jaki mają stosunek do sankcji, czy krytyka USA to nie jest schizofrenia, skoro elity wysyłają tam swoje dzieci na studia, biznesmeni trzymają pieniądze w tamtejszych bankach, a na narty jeżdżą do Kolorado, oraz jakie są konsekwencje złego nastawienia Rosjan do USA.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy