serwisy tvp

filmy fabularne/komedie

„Good bye, Lenin!” (2003)

Ciepła, pełna humoru opowieść udowadniająca, że dla miłości warto...

WIĘCEJ
„Good bye, Lenin!” (2003)

Ciepła, pełna humoru opowieść udowadniająca, że dla miłości warto zrobić wszystko – nawet zmieniać świat, jeśli wymaga tego dobro bliskiej osoby.

Opis filmu

Akcja filmu rozgrywa się podczas zmian skutkujących upadkiem Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Mama Aleksa (Daniel Brühl) jest działaczką komunistyczną. Na chwilę przed upadkiem muru berlińskiego doznaje nagłego ataku serca i zapada w śpiączkę. Gdy wróci do zdrowia, świat jaki znała i w który wierzyła, będzie już przeszłością – NRD nie istnieje, a ukochany komunizm staje się dla społeczeństwa symbolem zła i ucisku. Aleks boi się o stan zdrowia wybudzonej niedawno mamy (Katrin Saß) i postanawia ukrywać przed nią wprowadzone zmiany ustrojowe. Tworzy iluzję dawnego NRD...

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Daniel Brühl („Bękarty wojny”, „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, „Wyścig”) jako Alexander Kerner,
Katrin Saß („Bürgschaft für ein Jahr”, „Cisza”, „Podaj mi dłoń”) jako Christiane Kerner,
Chulpan Khamatova („Obce ciało”, „Biały kruk”, „Papierowy żołnierz”) jako Lara,

Kto jeszcze zagrał w filmie „Good bye, Lenin!”?

Florian Lukas jako Denis,
Alexander Beyer jako Rainer,
Michael Gwisdek jako Dyrektor Klapprath,
Burghart Klaußner jako Robert Kerner,
Maria Simon jako Ariane Kerner,
Jürgen Holtz jako Pan Ganske,
Christine Schorn,
Andreas Thieck,
Stefan Walz,
Jürgen Vogel,
Jochen Stern,
Marc Bischoff,
Armin Dillenberger

Reżyseria

Reżyserem dramatu obyczajowego „Good bye, Lenin!” jest
Wolfgang Becker, utytułowany niemiecki filmowiec znany z takich produkcji jak „Życie to plac budowy”, „Motyle” i „Dziecięce zabawy”. Becker był nominowany do Złotego Żuka, Złotego Kłosa, Złotego Lamparta, do statuetki David di Donatello, do Europejskiej Nagrody Filmowej, BAFTA i Złotego Niedźwiedzia. Jest zdobywcą Wyróżnienia Specjalnego festiwalu Berlinale, Błękitnego Anioła, Europejskiej Nagrody Filmowej, Cezara, statuetki Goya, Złotego Lamparta, Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej oraz wyróżnień: specjalnego, Jury młodych i Jury ekumenicznego festiwalu MFF w Locarno.

Scenariusz

Skrypt do niemieckiego dramatu „Good bye, Lenin!” jest wspólnym dziełem Wolfganga Beckera i Bernda Lichtenberga, który pracował również nad filmem „Déjà-Vu” i jest zdobywcą Europejskiej Nagrody Filmowej.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Good bye, Lenin!” został wyprodukowany w Niemczech. Światowa premiera dramatu odbyła się 9 lutego 2003 roku. Polska premiera odbyła się 14 listopada 2003 roku.

Zdjęcia

Niemiecki dramat obyczajowy „Good bye, Lenin!” został nagrany przez Martina Kukula – operatora znanego również z produkcji „Miejsce zbrodni”, „Życie to plac budowy” oraz „Das Jüngste Gericht”. Kukula był nominowany do nagrody Złota Kamera festiwalu Manaki Brothers.

Czas trwania filmu

Dramat obyczajowy „Good bye, Lenin!” z 2003 roku trwa 116 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Good bye, Lenin!” został szeroko doceniony na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2004 otrzymał statuetkę Cezara w kategorii najlepszy film z Unii Europejskiej. Rok wcześniej Europejska Akademia Filmowa przyznała mu statuetkę za najlepszy europejski film roku. Główne nagrody przyznane zostały dla najlepszego europejskiego aktora roku i najlepszego scenarzysty. Na tym samym festiwalu film otrzymał również trzy nagrody publiczności: dla najlepszego europejskiego aktora, najlepszej aktorki i reżysera. W 2004 roku film nominowany był do nagrody Złotych Globów w kategorii najlepszy film zagraniczny. W 2003 roku na festiwalu Berlinale, Wolfgang Becker odebrał Błękitnego Anioła za najlepszy film europejski.

Gdzie obejrzeć film „Good bye, Lenin!”?
Cały film „Good bye, Lenin!” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy