serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Scenariusz na motywach swojego opowiadania napisał Jerzy Stefan Stawiński („Kanał” i „Zezowate szczęście”). Stawiński walczył...

WIĘCEJ
Scenariusz na motywach swojego opowiadania napisał Jerzy Stefan Stawiński („Kanał” i „Zezowate szczęście”). Stawiński walczył w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie, był dowódcą plutonu łączności artylerii dywizyjnej 20. Dywizji Piechoty. Nowelę Stawińskiego, napisaną w reportażowej formie i z mięsistymi dialogami, przeniósł na ekran Janusz Morgenstern. Reżyserowi zależało na maksymalnej autentyczności filmu, do grona konsultantów zaprosił więc historyka Tomasza Szarotę, autora książki pt. „Okupowanej Warszawy dzień powszedni” i Lecha Cergłowskiego, byłego żołnierza powstańczego pułku „Baszta”.
Głównymi bohaterami filmu są powstańcy z „Baszty”. Zagrali ich ówcześni studenci warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Młodzi aktorzy zebrali pochlebne recenzje, podobał się zwłaszcza Jerzy Gudejko jako „Czarny”. Film dostał „ Złotego Szczupaka" dla Janusza Morgensterna i Jerzego Stefana Stawińskiego na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie w 1980 r.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1979

Reżyseria: Janusz Morgenstern

Czas trwania: 77 min.

Obsada:
Ewa Błaszczyk – Teresa
Jerzy Gudejko – „Czarny”
Piotr Łysak – Andrzej
Wojciech Wysocki – „Witold”, dowódca „Czarnego”
Tomasz Stockinger – powstaniec

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy