serwisy tvp

Filmy dokumentalne/natura i podróże

„Gniewosz plamisty” (2006)
Film przyrodniczy w reżyserii Jerzego Bezkowskiego ukazujący cechy charakterystyczne bardzo mało znanego...

WIĘCEJ
„Gniewosz plamisty” (2006)
Film przyrodniczy w reżyserii Jerzego Bezkowskiego ukazujący cechy charakterystyczne bardzo mało znanego gatunku węża występującego na terenie naszego kraju. W dokumencie możemy zobaczyć zachowanie gniewosza plamistego m.in. w okresie godowym i podczas zdobywania pokarmu. Gniewosz jest uznawany za gatunek zagrożony wyginięciem.

Opis filmu:

Gniewosz plamisty, zwany miedzianką, jest gatunkiem niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Powszechnie można spotkać go w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Jest nieszkodliwy dla ludzi, jednak często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce gatunek ten znajduje się pod ochroną i można go zaobserwować głównie na południu, przede wszystkim na obszarze województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Film wyprodukowany przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych prezentuje cechy charakterystyczne i zachowanie tego bardzo mało znanego gatunku węża, który został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem. Łódzcy naukowcy we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w 2000 roku uruchomili program ochrony gniewosza w Polsce środkowej mający na celu wspomaganie rozrodu węża.

Scenariusz, reżyseria i zdjęcia
Reżyserem oraz twórcą scenariusza i zdjęć do filmu dokumentalnego „Gniewosz plamisty” jest Jerzy Bezkowski.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film przyrodniczy „Gniewosz plamisty” miał swoją premierę w 2006 roku.

Czas trwania filmu
Film przyrodniczy „Gniewosz plamisty” trwa 21 minut.

Gdzie obejrzeć film „Gniewosz plamisty”?
Cały film „Gniewosz plamisty” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy