serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Autorski spektakl Krzysztofa Zanussiego, który wyreżyserował własny scenariusz napisany specjalnie dla Teatru TV. Przedstawienie składa...

WIĘCEJ
Autorski spektakl Krzysztofa Zanussiego, który wyreżyserował własny scenariusz napisany specjalnie dla Teatru TV. Przedstawienie składa się z dwóch fabularnie odrębnych części zatytułowanych „Senne marzenie” i „Późne powołanie”.
Obie części łączy tematyka, obsada aktorska i główna zasada konstrukcyjna (odwrócenie ról) oraz współczesne realia. W obu konflikt dramatyczny dotyczy relacji miedzy ojcem (Jerzy Radziwiłowicz) i dorosłą córką (Agata Buzek) oraz ich odmiennego spojrzenia na zagadnienie wiary i powołania. Zarysowany konflikt religijny między bohaterami pozwala scenarzyście i reżyserowi zadać fundamentalne pytania o sens i „prawdziwość” wiary. Jak rozpoznać, kiedy poczucie powołania jest autentyczne, a kiedy wynika z jedynie z egoizmu i próżności? Czy wierząc w Boga ufamy bardziej sobie, niż Jemu i czy kierując się w życiu wyłącznie rozumem i własnym interesem nie tracimy z pola widzenia innej rzeczywistości? Mimo rangi stawianych pytań i powagi tematu Zanussi utrzymuje spektakl w lekkim tonie. W zastosowanej konwencji opowiadania wyraźnie brzmi nuta ironii, a nawet humoru.

Autor: Krzysztof Zanussi 
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Zdjęcia: Dariusz Kuc
Scenografia: Joanna Macha
Kostiumy: Ewa Helman-Szczerbic
Muzyka: Wojciech Kilar
Montaż: Wanda Zeman

Czas trwania: 67 min.

Rok produkcji: 2009

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy