serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Klasyka kryminału. Film włoskiego mistrza horroru i opowieści niesamowitych Daria Argento. „Głęboka czerwień” była przełomowa...

WIĘCEJ
Klasyka kryminału. Film włoskiego mistrza horroru i opowieści niesamowitych Daria Argento. „Głęboka czerwień” była przełomowa w karierze reżysera i przyniosła mu międzynarodową sławę. To modelowy przykład włoskiego „giallo”, krwawego kryminału, który był niezwykle popularny w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Jak pisali krytycy, film Argento to hołd złożony Hitchcockowi i makabryczna odpowiedź na „Powiększenie” Antonioniego. Chwalono maestrię w budowaniu napięcia w filmie i niesamowitą wprost grę z emocjami widza. Główną rolę włoski reżyser powierzył brytyjskiemu aktorowi Davidowi Hemmingsowi, który w „Powiększeniu” Antonioniego grał fotografa, usiłującego rozwiązać zagadkę morderstwa.
Bohaterem filmu jest Marcus Daly, brytyjski muzyk, który pracuje we Włoszech. Przypadek wciąga go w wir niezrozumiałych i przerażających zdarzeń. Staje się świadkiem zbrodni, gdy podczas kongresu mediów i jasnowidzów zostaje zamordowana Helga Ulmann. Marcusowi wydaje się, że mógł widzieć coś, co okaże się kluczem do rozwiązania zagadki tożsamości zabójcy. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo. Nie wie jednak, że ma do czynienia z wyjątkowo okrutnym, przebiegłym i demonicznym mordercą.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Włochy, 1975

Reżyseria: Dario Argento

Czas trwania: 126 min.

Obsada:
David Hemmings – Marcus Daly
Daria Nicolodi – Gianna Brezzi
Gabriele Lavia – Carlo
Macha Méril – Helga Ulman
Eros Pagni – Calcabrini

Tytuł oryginalny: Profondo Rosso

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy