Filmy dokumentalne/polityka

„Futbol w Rosji – tajna broń KGB” (2017)

Dokument Nicolasa Jallota przybliża historię piłki nożnej...

WIĘCEJ
„Futbol w Rosji – tajna broń KGB” (2017)

Dokument Nicolasa Jallota przybliża historię piłki nożnej w Związku Sowieckim i Rosji oraz pokazuje, jak w państwie totalnego terroru i kontroli futbol stawał się jedną z nielicznych oaz wolności.

Opis filmu:
W latach 1928-53 Związkiem Sowieckim niepodzielnie rządził jeden z najkrwawszych dyktatorów świata Józef Stalin, a tajne służby kontrolowały niemal każdą dziedzinę życia. Wyjątek stanowiła piłka nożna. Piłkarze byli bohaterami i sprawiali kłopot sowieckiej władzy. Jedni byli wykorzystywani przez propagandę, zaś drudzy… kończyli w gułagach.

W ZSRS boiska piłkarskie stały się polem walki polityczno-ideologicznej, igrzyskami dla narodu i bronią dla KGB. Na Zachodzie piłka zyskała popularność już w XIX wieku, w Rosji i Gruzji – znacznie później. Z tej przyczyny bolszewicy patrzyli złym okiem na tę „burżuazyjną” rozrywkę. W roku 1923 z inicjatywy NKWD powołano stowarzyszenie sportowe Dynamo. W ten sposób zbrodniczy organ sowieckiej władzy położył łapę na futbolu.

Opiekunem Dynama został Ławrientij Beria. Sowiecki aparatczyk twierdził, że piłka nożna ma ogromny potencjał polityczny. Osobiście nadzorował budowę największego stadionu piłkarskiego ZSRS. Dynamo stało się ogromną instytucją. Gdy w 1938 roku Beria przeniósł się do Moskwy i u boku Stalina nadzorował tajne służby, był już nie tylko „ojcem chrzestnym” Dynama Moskwa, ale próbował wpływać na kształt futbolu w całym Związku Sowieckim.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Futbol w Rosji – tajna broń KGB” jest Nicolas Jallot, w którego dorobku znajduje się także dokument „Afganistan – grobowiec Związku Radzieckiego”.

Data premiery, kraj produkcji
Francuski film dokumentalny miał swoją premierę w 2017 roku.

Tytuł oryginalny
„Football, arme du KGB”

Czas trwania filmu
Film „Futbol w Rosji – tajna broń KGB” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Futbol w Rosji – tajna broń KGB”?
Cały film „” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo