filmy fabularne/dramaty

„Francuska suita” (2014)

Dramat wojenny, adaptacja powieści Irène Némirovsky pod tym samym tytułem. Film...

WIĘCEJ
„Francuska suita” (2014)

Dramat wojenny, adaptacja powieści Irène Némirovsky pod tym samym tytułem. Film wyreżyserował Saul Dibb, twórca „Księżnej”. W obsadzie filmu są tak znakomite aktorki jak Michelle Williams („Mój tydzień z Marilyn”) i Kristin Scott Thomas („Angielski pacjent”, „Cztery wesela i pogrzeb”).

Opis filmu:
„Francuska suita” to opowieść o zakazanej miłości. Główną bohaterką jest młoda kobieta, Lucille Angellier, która razem z mężem mieszka na francuskiej prowincji. Jej małżeństwo pozbawione jest jednak namiętności. Nie rozpacza więc, gdy jej mąż zostaje wysłany na front. Niedługo potem w domu Lucille zostaje zakwaterowany przystojny niemiecki żołnierz Bruno von Falk. Początkowa obawa kobiety wobec okupanta powoli zaczyna przeradzać się w fascynację. Wkrótce okazuje się, że kobietę i jej gościa łączy pasja do muzyki — ona gra na fortepianie, on przed wojną był kompozytorem.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Michelle Williams („Mój tydzień z Marilyn”, „Manchester by the Sea”, „Blue Valentine”) jako Lucille Angellier
Kristin Scott Thomas („Angielski pacjent”, „Gosford Park”, „Klucz Sary”) jako Madame Angellier
Matthias Schoenaerts („Rust and Bone”, „Nienasyceni”, „Dziewczyna z portretu”) jako Porucznik Bruno von Falk

Kto jeszcze występuję w filmie „Francuska suita”?

Ruth Wilson jako Madeleine Labarie
Sam Riley jako Benoit Labarie
Margot Robbie jako Celine Joseph
Alexandra Maria Lara jako Leah
Tom Schilling jako Porucznik Kurt Bonnet

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Francuska suita” jest Brytyjczyk Saul Dibb. Filmowiec odpowiadał również za takie produkcje jak „Księżna”, „Bullet Boy”, „Zdążyć przed zmrokiem”.

Scenariusz:
Scenariusz dramatu „Francuska suita” napisali reżyser Saul Dibb oraz nominowany m.in. do Oscara i BAFTA Matt Charman („Most szpiegów”, „Black Work”, „Ostateczna operacja”. Fabuła filmu bazuje na powieści Irène Némirovsky.

Data premiery i kraj produkcji:
„Francuska suita” jest produkcją międzynarodową (Wielka Brytania, Francja, Kanada, Belgia, Stany Zjednoczone), której premiera odbyła się 5 listopada 2014 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć w produkcji „Francuska suita” jest Eduard Grau. Laureat Brązowej Żaby współtworzył takie obrazy jak „Samotny mężczyzna”, „Pogrzebany”, „Droga powrotna”.

Czas trwania:
„Francuska suita” trwa 107 minut.

Tytuł oryginalny:
„Suite Française”.

Nagrody i nominacje:
Obraz Saula Dibba „Francuska Suita” zdobył cztery nominacje filmowe. Na Primetime Emmy Awards i Online Film & Television Association rywalizował o miano produkcji z najlepszą muzyką. Na gali Golden Trailer Awards był bliski zwycięstwa w kategorii najlepszy zagraniczny zwiastun filmu romantycznego.

Gdzie obejrzeć film „Francuska suita”?
Cały film „Francuska suita” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo